اقتصاد گردشگری، درآمد ماهیانه

وجود بانک و ارائه خدمات مالی و پولی به گردشگران در رضایت آنان بسیار موثر است. شهرستان تکاب از نظر وجود بانک و امور بانکی وضعیت مناسبی دارد و تقریبا اکثر بانک ها در داخل شهر شعبه داشته و به انجام امور بانکی می پردازند اما با وجود پست بانک هایی در روستای نصرت آباد ” تخت سلیمان ” ، حسن آباد و احمد آباد سفلی ، بانکی در منطقه تخت سلیمان موجود نبوده و نزدیکترین بانک به مجموعه در شهر تکاب قرار دارد.
8-7-2 اقتصاد گردشگری شهرستان تکاب
الگوی جدید زندگی و تغییر و تحولات طبقه متوسط شهر نشین گونه جدیدی از پر کردن اوقات فراغت را به وجود آورده است. چگونگی گذراندن تعطیلات و مقایسه آن با زندگی خانوداه قدیم کافی است تا نشان دهد الگوی فراغت از شیوه های قدیمی تر و گذران در اجتماع فامیل به تمایل به سوی سفر کشیده شده است. گردشگری نیز همزمان با این تغییرات به نوع تکامل یافته ای به توریسم علمی گرایش پیدا کرده است. هم اکنون مسافرت با توجه به شرایط زندگی بخش مهمی از زندگی را به خود اختصاص داده است. حجم سفرهای نوروزی چنان زیاد است که سیستم حمل و نقل که طی سال در حالت نیمه تعطیل به سر می برد دچار کمبود ناوگان می شود.
از قابلیت های اقتصادی شهرستان تکاب می توان به ورود جهانگردان و گردشگران به این شهرستان نام برد. شهرستان تکاب دارای قابلیت های بسیار مناسب در جهت توسعه صنعت توریسم می باشد و لازم است نسبت به سرمایه گذاری در این خصوص اقدامات موثری انجام پذیرد. بخشی از آثار طبیعی و تاریخی شهرستان عبارتند از:
1- مجموعه تاریخی تخت سلیمان
2- کوه زندان وآتشفشان
3- بقعه ایوب انصاری در روستای دورباش
4- چشمه های طبیعی ایستی سو (آبگرم) در نزدیکی و پایین کوه زندان
5- کوه بلقیس در روبروی تخت سلیمان معروف به تخت ملکه سبا
6- قلعه سنگی کوه بلقیس
7- غار کرفتو بین شهر تکاب و شهر سقز
8- چمن متحرک چملی در روستای بدرلو نزدیکی روستای یولقون آغاج
9- آبشار قینرجه در روستای قینرجه در 38 کیلومتری شرق تکاب
10- مسجد جامع تکاب
11- مسجد جامع روستای اغولبیک
12- زندان برنجه
13- عمارت اربابی تکاب معروف به قلعه
14- یخچال روستای اغولبیک
15- چند حمام تاریخی
و …
حضور گردشگر در مناطق مختلف به عواملی چون موقعیت، جاذبه، دسترسی، خدمات زیر بنائی، بازار و نظایر آن ارتباط مستقیمی دارد، بدین صورت که اگر در نقطه ای امکانات مطلوب گردشگری شامل رستوران، سرویس های بهداشتی، جاده مناسب و … وجود داشته باشد حضور گردشگر در آن نقطه یا مکان از حجم بیشتری برخوردار خواهد بود و هرگاه این امکانات کمتر باشد، حجم گردشگر نیز کمتر خواهد بود. طول اقامت گردشگر نیز با توجه به عوامل یاد شده با مدت زمان کم و یا بیشتر همراه خواهد بود. بنابراین اقتصاد مقصد بر اساس موارد مذکور در نظر گرفته می شود و هر کدام از این عوامل در اقتصاد و درآمد گردشگری مقصد نقش مهمی ایفا می کنند و باید آن ها را مورد ارزیابی قرار داد.
تعداد گردشگران داخلی و خارجی و درآمد حاصل از ورود آن ها
جدول 9-2 تعداد گردشگران داخلی و درآمد ماهیانه حاصل از فروش بلیط به این گردشگران، با تفکیک بهای بلیط را در سال 1392 ارائه می دهد که بیانگر تفاوت محسوس تعداد گردشگران بین فصول گرم و سرد سال می باشد. با توجه به جدول بیشترین تعداد گردشگر داخلی در سال 1392 به دلیل تعطیلات نوروز در فروردین ماه و کم ترین تعداد نیز در دی ماه به علت سرمای شدید هوا در این منطقه بوده است.

                                                    .