5-1-1-7 برج مراقبت:
برج مراقبت 56.9 متر ارتفاع و مساحت 1100 متر مربع را دارا میباشد. این برج با نمای شیشه ای خود 6800 متر مربع را در بر میگیرد. این برج مراقبت با داشتن 755 DVOR (فرکانس خیلی بالا با داشتن تمام جهات)، بوسیله یک شرکت انگلیسی بنام Fernau و 2020 DME (تجهیزات اندازه گیری مسافت) و Normarc ILS NM 7000 دستگاه سیستم فرود، و فراهم کردن دستگاه رایانه ای که کمک به نشستن هواپیماها می کند، تشکیل شده است.
شکل 5-9: برج مراقبت فرودگاه امام (سایت اینترنتی فرودگاه امام خمینی[ikia.airport.ir] ، 21/2/1392،معرفی فرودگاه)
5-1-2 فرودگاه بین المللی شهیــد آیت اله دستغیب شیراز:
فرودگاه جدید شیراز در سال 1340 به عنوان فرودگاه شیراز در زمینی به مساحت حدود 500 هکتار مورد بهره برداری قرار گرفت. این فرودگاه دومین فرودگاه پس از فرودگاه مهرآباد می باشد که در سال 1345 بین المللی شده است. این فرودگاه قبل از انقلاب اسلامی با نام فرودگاه بین المللی شیراز تاسیس شده که پس از انقلاب به نام فرودگاه بین المللی شهیــد آیت اله دستغیب شیراز تغییر نام داده شد. این فرودگاه پس از فرودگاه بین المللی امام خمینی مجهزترین فرودگاه کشور از لحاظ تجهیزات ناوبری و الکترونیک است . این فرودگاه همچنین دارای کاربرد نظامی است که گرداننده آن ارتش جمهوری اسلامی ایران است.
شکل 5-10: بخشی از فرودگاه شهید دستغیب شیراز (سایت اینترنتی فرودگاه شهید دستغیب [shiraz.airport.ir] ، 31/2/1392،معرفی فرودگاه)
فرودگاه بین‌المللی شیراز دارای ۲ باند پروازی آسفالته، یکی به طول ۴۲۷۲ متر و دیگری به طول ۴۳۳۴ متر است. امکانات و تسهیلات فرودگاه شیراز شاملCIP-VIP، پارکینگ خودرو، رزرواسیون هتل، کیوسک اطلاع رسانی، انواع غرفه ها، مسجد، اطلاعات پرواز، باجه ارزی، خود پردازها و تسهیلات جهت معلولین. (سایت اینترنتی فرودگاه شهید دستغیب [shiraz.airport.ir] ، 31/2/1392،معرفی فرودگاه)
شکل 5-11: عکس هوایی از فرودگاه شهید دستغیب شیراز (سایت اینترنتی فرودگاه شهید دستغیب [shiraz.airport.ir] ، 31/2/1392،معرفی فرودگاه)
5-1-2-1 پتانسیلهای فرودگاه شهیــد دستغیب در امر گردشگری:
5-1-2-1-1 جایگاه تشریفات اختصاصی مسافران در فرودگاه شیراز:
جایگاه تشریفات اختصاصی موسوم به وی آی پی در فرودگاه شیراز زمینه رونق وتوسعه گردشگری وارتقای سطح خدمات دهی در فرودگاه بین المللی شیراز رافراهم کرده است.  این جایگاه برای استقبال و بدرقه مسافران به صورت اختصاصی و با تشریفات ویژه است وتوسط بخش خصوصی اداره میشود. جایگاه تشریفات اختصاصی ازبدو  ورود مسافران و پیاده شدن آنان از هواپیما تا انجام همه موارد تشریفات اقامت وگردشگری، خدمات ویژه میدهد. بدلیل موقعیت متفاوت شیراز در زمینه گردشگری وتوریسم این جایگاه نیز خدماتی متفاوت با مراکز مشابه در سایر استانها ارائه میکند ودرنهایت به رونق گردشگری در شیراز منجر میشود. (سایت اینترنتی فرودگاه شهید دستغیب [shiraz.airport.ir] ، 31/2/1392،معرفی فرودگاه)
5-1-2-1-2 تعدد و تنوع پروازی در فرودگاه شیراز:
فرودگاه بین المللی شهید آیت اله دستغیب شیراز دارای 15 مسیر هوایی ( ROUTE) میباشد که در مسیرهای داخلی به شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، آبادان، بوشهر، بندرعباس، لارستان، لامرد، کیش، لاوان، قشم، سیری، ماهشهر، خارک، عسلویه و رشت پرواز دارد.
در مسیرهای خارجی نیز به کشورهای چون سوریه، قطر، امارات متحده عربی (دبی، ابوظبی و شارجـه) ، کویت، بحرین و عربستان و بصورت موردی به ترکیه، روسیه، پاکستان، مصر و سودان نیز پرواز انجام میشود. (سایت اینترنتی فرودگاه شهید دستغیب [shiraz.airport.ir] ، 31/2/1392،معرفی فرودگاه)
5-1-2-1-3 امکانات و تسهیلات  مسافری:
پایانه مسافری ورود پروازهای داخلی و خارجی  با زیربنای حدود 7000 متر مربع، مجهز به سیستمهای گرمایشی و سرمایشی به منظور تامین هوای مطلوب و دلپذیر جهت رفاه مسافران و دارای امکانات و تجهیزات رفاهی و فنی لازم و استقرار ادارات و واحدهای مرتبط با تشریفات پروازی، فضای مطلوب جهت ارایه خدمات را ایجاد کرده است.
5-1-2-2 ترمینال ورود پروازهای خارجی:  
این سالن با مساحت حدود 500 متر مربع شامل امکانات مختلف زیر را ارایه می نماید:
گیت های کنترل گذرنامه با افسران مجرب کنترل مرز هوایی کشور که با بهره برداری از سیستمهای رایانه ای زمان ایستایی مسافران را به حداقل ممکن کاهش می دهد.
دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه به منظور صدور روادید پانزده روزه.
باجه بانک ملی
سرویس های بهداشتی
قرنطینه