۹- ماهنامه علمی فرهنگی (ارتباطات) ۱۷ می ۲۰۱۴ ص۱۷-۱۶
امروزه برای تضمین اینکه از فناوری های اطلاعات و ارتباطات، به عنوان ابزارهای کارآمدی، مانند ارئه بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، حاکمیت، تجارت و بازرگانی، برای رسیدن به رشد پایدار اجتماعی و اقتصادی و رضایتمندی همه مشتریان شود، بر خورداری از ارتباطات باند پهن، امری حیاتی محسوب می شود.
بنابراین، اتحادیه جهانی مخابرات، خود را پایبند می داند که ارتباطات باند پهن، در اختیار همه جهانیان قرار گیرد و برای این مقصود، اراده و سیاست لازم را تقویت سازد.
اکنون بخوبی مشخص شده که توسعه دیجیتال، ابزار متحوّل کننده مسیر توسعه پایدار و ارائه خدمات نوین ارتباطی به مشتریان است وبه منظور دست یابی کامل به قابلیت های آن، بسیار ضروری است که شبکه های باند پهن پر سرعت را توسعه و ارتقاء دهیم و هزینه استفاده از آن را، به گونه ای مقرون به صرفه، جهان شمول و رضایتمندی مشتریان را به دنبال دارد فراهم سازیم.
در این راستا با تاکید فراوان اتحادیه جهانی مخابرات، در گنجاندن دستورکاری، با عنوان باند پهن برای توسعه پایدار، نیل به اهداف زیر می باشد:
– حمایت از کاربرد باند پهن تلفن همراه
– ترویج پیوسته فناوری های تلفن ثابت
– تاکید بر پاسخگویی به چالش های جهانی عصر حاضر، نظیر مقابله با دگرگونی های آب وهوایی و زیست محیطی می باشد.
شبکه های فناوری اطلاعات و ارتباطات مبتنی بر باند پهن، راه های میانبر توانمند ساز و قدرتمند برای دست یابی به سه اصل توسعه پایدار(رشد اقتصادی و مشتری مداری، تعادل محیط زیست) هستند.
لذا همه متخصصان و کارشناسان امر ارتباطات باید برای تحقق و عملیاتی ساختن موارد ذیل اهتمام ورزند.
۱- شناسایی کاستی های موجود در توسعه باند پهن، زیر ساخت ها، و ارتقای توسعه بسته های کاربردی و خدمات نوین به مشتریان.
۲- بررسی اولویت های سیاستگذاری عملی در زمینه تخصیص طیف فرکانس رادیویی و ماهواره ای برای باند پهن.
۳- تعریف الزامات دسترسی جهانی و مکانیسم های تامین مالی نوآورانه.
۴- شناسایی راه حل های پیشگامانه فنی، به ویژه برای گسترش دسترسی به باند پهن در مناطق روستایی کشورهای دارای کمترین نرخ توسعه و همچنین کشورهای کوچک جزیره ای در حال توسعه.
با تاکید جناب آقای دکتر حمدون توره که بیایید منابع خود را روی هم جمع کنیم تا نقش کاتالیزوری فناوری های اطلاعات و ارتباطات را در راه نیل به توسعه پایدار به خدمت بگیرم. انجام این کار کلید دسترسی قطعی به آینده بهتر برای همه است.
بخش سوم:
۲-۳-۱- تاریخچه و سیر تحول مخابرات در جهان و ایران
عمارت کلاه فرنگی نخستین بنای ارتباطات بیسیم کشور درسال(۱۳۰۳)
مخابرات جهان
در سال ۱۸۴۴ میلادی آقای ساموئل مورس به وسیله دستگاهش (تلگراف) این جمله را مخابره کرد «وه که پروردگار چه کارهای شگفتی دارد.» سپس یک سال بعد قراردادهای بین المللی جهت رمزهای مورس بسته شد.
سال ۱۸۶۵ از سوی ناپلئون سوم در پاریس توسط ۲۰ کشور جهان اولین قرارداد بین المللی تلگراف نوشته شد. روز دهم مارس ۱۸۷۶ مصادف با دهم فروردین ۱۲۵۵ گراهام بل انگلیسی از اتاق خود به دستیارش در اتاق دیگر گفت: «آقای واتسن، بیایید با شما کار دارم» تا این که چهارده سال بعد (سال ۱۸۹۰) آقای « استروجر » سیستم تلفن خودکار را بنا نهاد.
ضمنا هم اکنون سیستم مخابرات کشورها از طریق سیستم ITU (مقر بین المللی مخابرات) مبادلات فنی و تخصصی مورد نیاز همراه با استانداردهای مورد توافق را انجام می دهند.
مخابرات ایران
اسفند سال ۱۲۳۶ یعنی چهارده سال پس از مخابره اولین پیام تلگرافی مورس، سیستم تلگرافی مذبور در ایران زیر نظر علی قلی میرزا اعتضاد السلطنه (وابسته دربار قاجار) و با همکاری یک نفر مازندرانی (رئیس وقت مدرسه دارالفنون) به نام رضا قلی خان الله باشی طبرستانی، توسط یکی از معلمین اتریشی (مسیو کوشش) با موفقیت آزمایش شد که جمله مخابره شده بدین شرح بود: «منت خدای را عزوجل که طاعتش موجب قربت است و به شکر اندرش مزید نعمت…» بلافاصله کار سیم کشی بین کاخ ارک تا باغ لاله زار تهران شروع شد که در سال ۱۲۳۷ آغاز به کار نمود.
در تیر ماه ۱۲۳۸ نخستین خط نسبتا طولانی تلگراف به فاصله ۳۰۰ کیلو متر بین تهران و چمن سلطانیه (واقع در نزدیکی زنجان- اردوگاه تابستانی ناصرالدین شاه) دایر گردید. سال ۱۲۴۰ ارتباط تلگرافی تهران برقرار و سال ۱۲۴۱ خط تهران – گیلان نیز دایر شد. در سال ۱۲۴۲ برای اولین بار ارتباط تلگرافی ایران با روسیه از طریق اتصال خط تهران- تبریز با شبکه تلگرافی روسیه برقرار گشت و در همین سال با دولت انگلیس جهت تأسیس خطوط تلگرافی شهرهای خانقین، کرمانشاه، همدان، تهران، اصفهان، شیراز و بوشهرمذاکره شد که در سال ۱۲۴۳ مورد بهره برداری قرار گرفت.
سال ۱۲۵۳ اداره تلگراف پس از جدا گشتن از وزارت علوم به وزارت تلگراف تبدیل و در سال ۱۲۸۷ با وزارت پست ادغام و بالاخره در سال ۱۳۰۸ امور تلفن نیز تحت نظر وزارت پست و تلگراف قرار گرفت که به نام وزارت پست و تلگراف و تلفن نامگذاری شد. اخیرا در نیمه دوم سال ۱۳۸۲ با تصویب مجلس شورای اسلامی به نام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تغییر یافت. در همین راستا چند شرکت سابق حذف و در نتیجه شرکتهای جدیدی مانند شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت ارتباطات سیار و شرکت فناوری اطلاعات تحت پوشش شرکت مادر تخصصی مخابرات ایران ولی به صورت مستقل تشکیل شدند.
آنگاه با ایجاد تحول اداری و ساختاری شرکت مخابرات ایران، از سال ۱۳۸۳ به عنوان شرکت مادر تخصصی مخابرات ایران تغییر یافته و در راستای تمرکز زدایی، شرکتهای مخابرات استانی به صورت جداگونه تشکیل شده و از اختیارات گسترده ای برخوردار شدند و تعدادی از شرکت ها و سازمان ها از جمله ارتباطات زیرساخت با جدا شدن از مخابرات ایران، تحت پوشش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته اند.
شرکت مخابرات استان ها نیز در عین مستقل بودن از لحاظ فنی و تخصصی تحت حمایت مخابرات مرکزی ایران و نیز انتخاب هیئت مدیره و مدیر عامل از سوی وزارت ارتباطات تعیین می شدند تا این که پس از گذشت چند سال مطابق اصل ۴۴ قانون اساسی در جهت خصوصی سازی شرکت های دولتی طی سال ۱۳۸۸ این شرکت وارد بازار بورس ایران شد. سپس مقرر گردید عمده سهام این شرکت به بخش خصوصی واگذار شود که این اتفاق در آبان ۱۳۸۸ به وقوع پیوست و هم اکنون این این شرکت با عنوان اپراتور مهم و اول وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به بخش خصوصی واگذار گردید و فعالیت گسترده خود را با جدیت آغازکرده است.
۲-۳-۲- خلاصه اهم سیر تحول در مخابرات کشور سال های ۱۲۳۶ تا پایان ۱۳۸۹
سال ۱۲۳۶ – نصب اولین خط تلگراف در ایران بین تهران و چمن سلطانیه (اردوگاه تابستانی ناصر الدین شاه در نزدیکی زنجان )
سال ۱۲۳۸ – اتصال خط تلگراف ایران به شبکه تلگراف روسیه
سال ۱۲۴۸ – عضویت ایران در اتحادیه بین المللی تلگراف
سال ۱۲۵۵ – تبدیل اداره تلگراف به وزارت تلگراف
سال ۱۲۶۹ – راه اندازی اولین خط تلفن در ایران بین ایستگاه ماشین دودی و شهر ری
سال ۱۳۰۴ – نصب اولین مرکز تلفن مغناطیسی با ۱۲۱۲ شماره در تهران
سال ۱۳۰۵ – بهره برداری از تلفن مغناطیسی در تهران
سال ۱۳۰۸ – تبدیل نام وزارت پست و تلگراف به وزارت پست و تلگراف و تلفن و واگذاری مسئولیت مربوط به امور تلفن به این وزارتخانه
سال ۱۳۱۰ – خرید سهام شرکت کل تلفن توسط دولت و تاسیس شرکت سهامی تلفن ایران.

دانلود متن کامل پایان نامه در سایت jemo.ir موجود است