دانلود مقاله رؤیای صادقه، قرآن کریم

بودند.
چون عصاى موسى اینجا مار شد
مارِ موسى دید فرعون عنود
معجزه گر اژدها گر مار بُد
عقل را از ساکنان اِخبار شد
مهلتى مى‏خواست نرمى مى‏نمود
نخوت و خشم خدایى‏اش چه شد
16. در خواست عذاب از ولیّ خدا و فروفرستادن آن
در پی نافرمانی قوم حضرت صالح(علیه السلام) و درخواست عذاب از سوی آنها، عذاب الهی بر آنها فرود آمد.
گفت صالح چون که کردید این حسد بعد ســه روز از خـدا نقمـت رسـد
و در اینجا در پی سرپیچیشان نشانهای دیگر نیز از صالح(علیه السلام) سر زد و آن اینکه به قوم خویش فرمود: «تَمَتَّعُوا فی‏ دارِکُمْ ثَلاثَهَ أَیَّامٍ ذلِکَ وَعْدٌ غَیْرُ مَکْذُوبٍ»پیش از نزول عذاب الهی، تنها تا «سه روز در سرایتان بهره‏مند گردید.» و پس از آن، بلایی بر شما خواهیم فرستاد و چنین هم شد.
گفت صالح چونک کردید این حسد
شد سیه روز سوم روى همه
بعد سه روز از خدا نقمت رسد
حکم صالح راست شد بى‏مَلْحَمه
17. خواب‌های راستین
شاید در مدت عمر هر انسانی حتی برای یکبار هم که شده، رؤیای صادقهای رخ دهد اما هر خوابی شگفتی به بار نیاورده و نخواه آورد. اما خوابهای حضرت یوسف(علیه السلام) هماره با تأویلهای عجیب و سرنوشتسازی همراه بوده است از این رو از آن خوابها، در قرآن کریم به عنوان خوابهای راستین یاد شده است.
17-1. خواب یوسف(علیه السلام)در کودکی
یعقوب(علیه السلام) راز خواب راستین کودک راست‌گو را برای او می‌گشاید و از رؤیای او، آیندهاش را به مینمایاند، اما او را به سر به مُهر بودن آن رازواره توصیه می‌کند تا از بداندیشی برادران به دور بدارد. «إِنِّی رَأَیْتُ أَحَدَ عَشَرَ کَوْکَباً وَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ رَأَیْتُهُمْ لی‏ ساجِدین…‏: من یازده ستاره و خورشید و ماه را به [خواب‏] دیده‏ام. آنها را براى خود سجده‏کنان دیدم… پروردگارت تو را بر مى‏گزیند و از تأویل احادیث (تعبیر خواب) به تو مى‏آموزد و نعمتش را بر تو و بر فرزندان یعقوب تمام مى‏کند چنان که آن را پیش از این بر دو نیایت، ابراهیم و اسحاق تمام نمود.»
دید یوسف آفتاب و اختران
اعتمادش بود بر خواب درست
پیش او سجده کنان چون چاکران
در چَه و زندان جز آن را مى‏نجست‏
17-2. تعبیر خواب یوسف(علیه السلام) برای هم‌زندانی‌هایش در زندان
تعبیری که آیندهی تلخ و شیرین دو جوان هم‌زندان یک ولیّ خدا را برایشان آشکار ساخت. آنگاه که به آنها فرمود: «أَمَّا أَحَدُکُما فَیَسْقی‏ رَبَّهُ خَمْراً وَ أَمَّا الْآخَرُ فَیُصْلَبُ فَتَأْکُلُ الطَّیْرُ مِنْ رَأْسِهِ: یکى از شما به سرور خویش شراب خواهد نوشاند و امّا آن دیگر به دار آویخته خواهد شد.»
17-3. بازخوانی خواب پادشاه از سوی یوسف(علیه السلام) درباره‌ی آینده‌ی مصر