علم، اطلاع یا شک در مورد اینکه وجوه و دارایی‌ها، عواید ناشی از جرم بوده، مرتکب جرم پول‌شویی شناخته می‌شود:

1- پنهان نمودن دارایی‌ها یا تغییر منشأ مجرمانه وجوه و دارایی‌ها یا مساعدت در فرار مظنون جرم اصلی از عواقب قانونی ناشی از ارتکاب جرم
2- اقدام به منظور پنهان نمودن یا تغییر شکل دادن ماهیت واقعی، منبع، موقعیت یا انتقال حق مالکیت وجوه و دارایی‌ها یا سایر حقوق
3- اقدام به تحصیل، تصرف یا استفاده از وجوه و دارایی‌ها
4- اشتراک، داشتن ارتباط یا همدستی در ارتکاب جرم و اقدام به آن و تشویق، تسهیل یا مشورت دهی در زمینه ارتکاب هر از جرایم مندرج در اجزا 1، 2 و 3 این فقره.
درنهایت، صرف نظر از تفاوت‌های موجود در تعاریف ارائه شده در این فصل،‌ که متأثر از سیاست‌های جنایی متفاوت هستند و صرف نظر از اینکه درآمدهای ناشی از جرم را موضوع پول‌شویی بدانیم یا درآمدهای حاصل از اعمال نامشروع و غیرقانونی و با صرف نظر از این که، آنچه که مورد تطهیر قرار می‌گیرد، پول نقد باشد یا هر چیز دارای ارزش مالی، تعاریف مذکور وجوه مشترکی نیز دارند. برای ارائه تعریفی قابل قبول یک بار برخی از عناصر تعریف این جرم را مرور می‌کنیم:
«1. پول‌شویی معادل فارسی «money laundering» است. پول کثیف نیز ترجمه dirty money است. پول کثیف، پولی است که از محل کسب و کارهای کثیف و غیرقانونی به دست آمده باشد. کسب و کارهایی همچون قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان، خرید و فروش زنان و کودکان، قاچاق اسلحه، باجگیری، ترور و……
2. پول‌شویی زمانی اتفاق می‌افتد که درآمدهای کسب شده توجیه قانونی ندارد و برای اینکه از حالت غیرقانونی خارج شوند و مشکل پول‌های معمول را به خود بگیرند به وسیله پول‌شویی تطهیر می‌شوند. این کسب و کارها معمولا بیشتر درآمدها را دارند و از آنجا که به طور معمول به صورت مخفیانه انجام می‌شوند، پول حاصل از آنها (که اصطلاحاً پول کثیف نامیده می‌شود) بهترنی راهنما برای تشخیص مجرم است. به عنوان مثال، اگر مبلغ کلانی به حساب فردی در روسیه واریز شود و با ردیابی منبع پول مشخص شود که مثلاً یک تاجر فرانسوی این مبلغ را به حساب وی واریز کرده است بدون اینکه این دو با هم معامله‌ای علتی داشته باشند مشخص می‌شود که احتمالاً کار مخفیانه‌ای بین این دو به انجام رسیده است که به احتمال بسیار زیاد یک کار غیرقانونی بوده است. یک راه بسیار ساده برای حل این موضوع این است که معامله به صورت نقدی به انجام برسید و درجایی به ثبت نرسد. به این صورت پیگیری آن کار ساده‌ای نیست، در بسیاری از کشورها برای جلوگیری از این امر همراه داشتن پول نقد بیش از یک سقفی (معمولا 10 هزار دلار) جرم محسوب می‌شود. چیزی که مسلم است این است که افرادی که مبادرت به این اعمال می‌کنند خلافکار هستند اما احمق نیستند بنابراین طبیعی است که بی‌جهت دنبال دردسر نمی‌گردند و بی‌جهت به خودشان دردسر نمی‌دهند تا با پول نقد معامله کنند و در عین حال سعی می‌کنند به نحوی این پول را مشروع جلوه دهند. مثلاً ساده‌ترین راه آن این است که فرد روسی و فرانسوی مثال ما، در یک کازینو با هم قمار بازی کنند و تاجر فرانسوی تا می‌تواند به فرد روس ببازد. یا فرد روس کالاهای بی‌ارزشی را برای حراج ارائه کند و فرد فرانسوی برای آن چندین برابر ارزش واقعی‌اش پول بپردازد یا فرد فرانسوی ملکی را از فرد روسی می‌خرد و در قرارداد ذکر می‌کنند که هر کس قرارداد را فسخ کند موظف است فلان مبلغ را به عنوان خسارت بپردازد و نمونه‌های بسیار دیگر که به همه این اعمال که سعی در شرعی و قانونی جلوه دادن پول‌ها و درآمدهای کثیف و نامشروع دارند در اصطلاح پول‌شویی گفته می‌شود.
3. انواع پول‌هایی که می‌تواند به صورت نامشروع در جامعه مطرح باشد، می‌توانیم به سه گروه پول‌های کثیف و یا پول‌های آغشته به خون، پول‌های سیاه و پول‌های خاکستری تقسیم نمود.
– پول‌های کثیف یا پول‌های آغشته به خون که مربوط به نقل و انتقال مواد مخدر است.
– پول‌های سیاه، پول‌های حاصل از قاچاق کالا است، به طوری که درآمدهای حاصل از قاچاق کالا و شرکت در معادلات پر سود دولتی که خارج از عرف طبیعی صورت می‌گیرد، باعث پیدایش این پول می‌شود.
– پول‌های خاکستری، درآمدهای حاصل از فروش کالا و یا انجام دادن کارهای تولیدی پنهان مانده از نظارت دولت می‌باشد که معمولا برای فرار از پرداخت مالیات این کارها را انجام می‌دهند.
4. پول‌شویی یا تطهیر پول فعالیتی مجرمانه، در مقیاس بزرگ، گروهی،‌ مستمر و در طی دراز مدت است که می‌تواند از محدوده سیاسی یک کشور مفروض نیز فراتر رود.
5. پول‌شویی یک فرایند سه مرحله‌ای است که مرحله اول مستلزم قطع هر گونه ارتباط مستقیم بین وجوه و جرمی است که حاصل شده، مرحله دوم مخفی کردن ردپای وجوه برای جلوگیری از تعقیب قانونی آن و مرحله سوم بازگرداندن وجوه به مجرم به صورتی که نحوه اکتساب و محل جغرافیایی آن قابل ردیابی نباشد.
6. پول‌شویی، عبارت است از هر نوع عمل یا اقدام به عمل برای مخفی کردن یا تغییر ظاهر هویت نامشروع درآمد حاصل از فعالیت‌های مجرمانه، به گونه‌ای که وانمود شود، این عواید از منابع قانونی سرچشمه گرفته است. به عبارت دیگر، «پول‌شویی» فرایندی است که طی آن منبع اصلی درآمدهای حاصل از اعمال مجرمانه مخفی نگه داشه شده و به این درآمدها جلوه‌ای پاک و حاصل از اعمال قانونی بخشیده شود.
7. به این ترتیب، دو عنصر اصلی پول‌شویی عبارتند از:
عنصر اول: حصول درآمد از یک فعل یا ترک فعل مجرمانه یا غیرقانونی
عنصر دوم: دست زدن به فعل و انفعالاتی برای پنه
ان کردن منبع درآمدهای مذکور به عبارت دیگر پول‌شویی عبارت است از تبدیل یا انتقال سرمایه یا علم به اینکه آن سرمایه ناشی از ارتکاب یک جرم است، به منظور مخفی نگه داشتن منشأ و ماهیت غیرقانونی سرمایه مذکور.»
عمدتا پول‌شویی جرم دومی محسوب می‌شود که برای اختفای جرم اول صورت می‌پذیرد. بنابراین با توجه به نکات ذکر شده،‌ در عبارتی بسیار ساده و قابل فهم همگانی: «پول‌شویی به مجموعه عملیاتی گفته می‌شود که اشخاص حقیقی یا حقوقی برای مشروع نمایی درآمدهای نامشروع خود انجام می‌دهند».
فصل دوم:
اوصاف، مراحل و روش‌های جرم پول‌شویی
مبحث اول: اوصاف جرم پول‌شویی
برای شناخت کامل یک جرم، صرف ارائه تعریفی از آن کفایت نمی‌کند و برای شناخت و مبارزه با یک جرم می‌بایست همه جوانب کار را در نظر گرفت. اینکه یک رفتار مجرمانه تحت کنترل و خنثی شدن قرار گیرد نیاز مند آن است که ویژگی‌ها و روش‌های ارتکاب جرم نیز شناخته شود و مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان با آن به مقابله پرداخت. لذا ابتدا اوصاف جرم پول‌شویی و سپس مراحل و روش‌های جرم پول‌شویی مورد بررسی قرار می‌گیرد.
بند اول: سازمان یافتگی
برای بیان و تحلیل بهتر این ویژگی به عنوان یکی از ویژگی‌های جرم پول‌شویی لازم دیده می‌شود تا ابتدا اشاره‌ی مختصری داشته باشیم به جرم سازمان‌یافته. جرایم سازمان‌یافته دارای ویژگی‌های عدیده‌ای می‌باشند به صورتی که گاهی 9 الا 11 خصیصه برای آن برشمرده‌اند. اصطلاح جرم سازمان‌یافته که نخست در جامعه‌شناسی انحرافات اجتماعی در آمریکا مطرح گردید، به اعمال مجرمانه‌ای اشاره دارد که توسط گروه‌های منسجم و متشکل صورت گرفته و هدفشان این است که از اعمال خود سود مالی به دست بیاورند و اینجاست که اصطلاح “تجارت جرم” معنی پیدا می‌کند.
جرم سازمان‌یافته به «تشکیلات اقتصادی تداوم‌دار به عنوان گروهی از افراد همدست که تنها هدف و وفاداری‌شان نسبت به یکدیگر منفعت طلبی بزرگ، از راه‌های مجرمانه است، یاد می‌شود که با اعمال مجرمانه‌ای که به شکل انفرادی ارتکاب می‌یابند، دارای مغایرت است.»
نخستین تعریفی که از جرم سازمان‌یافته توسط یک نهاد بین‌المللی ارائه شده است تعریفی است که در نخستین گردهمایی اینترپول در سنت کلود فرانسه (می- 1988) ارائه شده است. در گردهمایی مذکور جرم سازمان‌یافته چنین تعریف گردید:
«هر شرکت یا گروهی از اشخاص که درگیر یک فعالیت غیرقانونی مستمر هستند و هدف اصلی گروه بدون توجه به مرزهای ملی، تحصیل منافع مادی است.» اما این تعریف در همان زمان مورد انتقاد برخی کشورها قرار گرفت. از جمله ایتالیا، آلمان و اسپانیا معترض بودند که در تعریف مذکور لزوم ساختار آمرانه نادیده گرفته شده است. یکی از اعضای پلیس آلمان پیشنهاد کرد که جرم سازمان‌یافته چنین تعریف شود:
«هر گروهی از اشخاص که از روی قصد یا آگاهی در یک دوره زمانی قابل توجه تصمیم به همکاری در فعالیت‌های غیرقانونی می‌گیرند و وظائف را بین خود تقسیم می‌کنند و غالباً نیز از نظام‌های سازمانی جدید استفاده می‌نمایند و اصلی‌ترین هدف آنها گردآوری مادی در سریع‌ترین زمان ممکن است.» این تعریف از جهات مختلفی ناقص به نظر می‌رسد. انگیزه‌ی تحصیل منفعت به طور نامحدود در این تعریف نادیده گرفته شده است و این گونه به ذهن تداعی می‌شود که مرتکبان صرفاً برای تأمین معاش خود به ارتکاب جرم مبادرت می‌ورزند. همچنین منافع حاصله فقط عاید مباشران جرم نمی‌شود، بلکه بیشتر منافع عاید هدایت کنندگان می‌شود. که غالباً مرتکبان حتی شناخت کافی از آنها ندارند.
بند (الف) ماده 2 کنوانسیون پالرمو سال 2000 در مورد جرم سازمان‌یافته مقرر می‌دارد:
«جرم سازمان‌یافته اشاره به اعمال مجرمانه ارتکابی یک گروه متشکلی است که حداقل از سه نفر تشکیل شده و این ساختار برای مدت زمان معینی استمرار پیدا می‌کند و هدف آن نیز اقدام هماهنگ اعضای گروه برای ارتکاب یک یا چند جرم شدید از قبیل قاچاق مواد مخدر، قاچاق زنان و کودکان، فحشا و بهره‌کشی جنسی و سایر جرایم مذکور در کنوانسیون است که به منظور کسب مستقیم یا غیر‌مستقیم منافع و عواید مالی و دیگر منافع اقتصادی صورت می‌گیرد.»
نویسنده کتاب بزهکاری بین‌المللی در مورد جرم سازمان‌یافته چنین اظهار نظر می‌نماید: «جرم سازمان‌یافته منسجم‌ترین ساختار باندهای مجرمانه است. جرم مزبور موضوع مطالعات بسیار و نوشته‌های بی‌شمار قرار گرفته است. این جرم که گاهی به عنوان (سندیکا یا جرم) نامگذاری می‌شود، نهاد مجرمانه‌ی بین‌المللی واحد و تمرکزیافته‌ای را تشکیل نمی‌دهند. این جرم از سازمان‌های بی‌شماری که منشأ آنها کشورهای بسیار گوناگون است تشکیل شده است. در این بین سازمان‌های عمده، جهت سهولت گزارش به صورت سه مقوله، مجدداً گردآوری شده‌اند و به خوبی تصریح شده است که هر نظام مستقل است:
– سازمان‌ها با منشأ ایتالیایی-آمریکایی: سخن از مافیای سیسیل است که منشأ روستایی دارد؛ سخن از کامورای ناپل و کوزا نوسترا می‌باشد که در پی مهاجرت ایتالیایی‌ها در قرن نوزدهم وارد آمریکا شده، از مافیا مشتق شده و پس از جنگ دوم جهانی در تحکیم آن شرکت نموده است.


برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

– سازمان‌های خاور دور: گروه‌های سه‌گانه مجرمانه وجود دارند که منشأ چینی دارند، از جنبش‌های متفاوتی که در قرن هفدهم برای مبارزه علیه منچوها و بازگشت سلسله‌ی مینگ‌ها تشکیل شدند، این سازمان‌ها فعالیت‌های خود را در کشورهای خاور دور و در کشورهایی که میزان جمعیت پراکنده‌ی چینی هستند انجام می‌دهند.
– سرانجام، اخیراً باندهای موتور سیکلت سواران هلز آنجلز و مانند آن در خاتمه‌ی جنگ دوم جهانی توسط سربازان قدیمی حاشیه نشین در آمریکا تشکیل شدند، و در قاره‌ی آمریکا، همچنین در اروپا و اقیانوسیه پراکنده شدند. شاید در این جا سخن از یک مقوله‌ی جدید جرم سازمان‌یافته باشد که در حال توسعه است.
بدون شک گروه‌های بزهکار دیگری وجود دارند که به معیارهایی که ما سعی در روشن نمودن آن داریم مربوط می‌شوند. به عنوان مثال در آمریکا طبق برخی برآوردها، خانواده‌های کوزانوسترا فقط نمایانگر نیمی از جرم سازمان‌یافته خواهد بود.»
جرم سازمان‌یافته از دیدگاه پروفسور بانن عبارت است از: «ارتکاب جرایم جنایی با طراحی و برنامه‌ریزی و هدف از آن دستیابی به پول و قدرت است و یا همکاری دو یا چند نفر با استفاده از ساختارهای مشابه با تجارت یا با استفاده از تهدید و ارعاب یا نفوذ سیاسی خارجی، دیوان سالاری یا نفوذ قضایی یا رسانه‌ها انجام می‌گیرد.»
ناگفته نباید گذاشت که سازمان ملل هنوز هیچ اتفاق نظری در مورد تعریف جرم سازمان‌یافته ندارد، اما اتحادیه اروپا مشخصات جرایم سازمان‌یافته را به صورت یک فهرست تهیه نموده است. این فهرست مشتمل بر 11 مشخصه است که عبارتند از:
1- همکاری بیش از دو نفر؛
2- هر یک دارای وظائف معین خود؛
3- برای یک دوره زمانی دراز مدت یا نامشخص؛
4- استفاده از برخی صورت‌های نظارت و کنترل؛
5- مظنون بودن به ارتکاب جرایم سنگین؛
6- فعالیت در سطح بین‌المللی؛
7- به کار‌گیری خشونت یا ابزارهای مناسب دیگری برای ارعاب و تهدید؛
8- استفاده از تشکیلات تجاری یا صنعتی؛
9- مداخله در تطهیر درآمدهای نامشروع؛
10- اعمال نفوذ بر سیاست‌ها، رسانه‌های گروهی، اداره عمومی، مراجع قضایی، یا بر اقتصاد؛
11- تصمیم به تعقیب منافع یا قدرت.
برای اینکه بزه یا گروه مجرمانه در ردیف جرایم سازمان‌یافته طبقه‌بندی شود حداقل باید شش مورد از موارد بالا در بند 1 و 5 و 11 باشد.
جرم پول‌شویی با ویژگی‌هایی که دارد، مانند جرایم قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه، قاچاق اشیای عتیقه، و… از جمله جرایم سازمان‌یافته بوده و سازمان‌یافتگی یکی ویژگی‌های مهم این جرم به شمار می‌رود. علاوه بر مصادیق یاد شده، منافع به دست آمده از جرایم چون شبیه‌سازی محصولات، سرقت هنری یا ادبی، جرایم رایانه‌ای، فروش ساختگی، شرط‌بندی و واسطه‌گری، دستکاری بازار و کلاه‌برداری، نیز عایدات عظیمی برای دست‌اندرکاران این اعمال فراهم می‌کند که به منظور تغییر موفقیت‌آمیز آنها نیاز به تسهیلات پول‌شویی است. از این رو به منظور تمهید در امر شست‌وشوی عواید حاصله از جرایم، بزهکاران با تشکیل گروه‌هایی که دارای سلسله مراتب بوده و از سازمان‌دهی خاصی پیروی می‌کنند در این راه همت می‌گمارند.
در حقوق ایران همانطور که در فصل 1 به آن اشاره شد، جرم سازمان یافته هنوز نتوانسته جایگاه مناسب خود را در حقوق داخلی پیدا کند و در متون و مواد قانونی فقط در تبصره 1 ماده 130 گروه مجرمانه سازمان یافته تعریف شده است و خبری از جرایم سازمان یافته نیست بجز قانون مبارزه با قاچاق انسان مصوب 1383 که قانونگذار قاچاق انسان را که جرمی سازمان است، تعریف و مصادیق آن را ذکر نمود. البته در قراردادهای دو جانبه که میان ایران و بعضی کشورهای آسیایی و اروپایی منعقد شده است بر اساس آن ایران متعهد گردیده تا در مبارزه با برخی از مظاهر جرایم سازمان یافته همکاری نماید.
در مقررات و متون قانونی افغانستان تنها در قانون جلوگیری از پول‌شویی و عواید ناشی از جرم، سازمان جنایتکار تعریف شده و در سایر قوانین مصادیق جرم سازمان یافته ذکر نگردیده است. بند 8 ماده 3 قانون جلوگیری از پول‌شویی سازمان جنایتکار را این چنین تعریف می‌نماید: گروه متشکل از دو یا بیشتر از دو عضو است که به هدف حصول مستقیم یا غیرمستقیم وجوه، دارایی‌ها یا هر نوع منافع مالی یا غیرمالی متفقا به ارتکاب یک یا بیشتر از یک جرم توافق یا اقدام می‌نمایند. و در ماده 53 قانون مذکور جرم پول‌شویی را در صورتی که به نحو سازمان یافته ارتکاب یافته باشد به مجازات مشدد محکوم می‌کند و در این باره می‌نویسد:
هرگاه جرم پول‌شویی توسط عضو سازمان جنایتکار و یا شخص حکمی که تحت تملک و یا کنترل سازمان جنایتکار قرار دارد، ارتکاب گردد، طبق احکام این قانون بطور ذیل مجازات می‌گردد:
1- شخص حقیقی به جزای حبس که از 5 سال کمتر و از 14 سال بیشتر نباشد و جزای نقدی که از پانصد هزار افغانی کمتر و از دوملیون افغانی بیشتر نباشد محکوم می‌گردد

2- شخص حکمی به جزای نقدی که از دو ملیون افغانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *