در بازارهای جهانی، صنایع وابسته

12
نسبت پزشک متخصص به ده هزار نفر
3/2
8
11
نسبت مراکز بهداشتی و درمانی به صد هزارنفر
1/8
7
11
5-7-2 بررسی ویژگی های اقتصادی شهرستان تکاب
اقتصاد شهرستان تکاب به ترتیب وابسته به کشاورزی ، دامپروری ، معادن و صنایع دستی می باشد بیشتر در آمد مردم شهرستان تکاب از کشاورزی و دامپروری است و کمتر واحد صنعتی در شهرستان تکاب به چشم می‌‌خورد. بزرگ‌ترین معدن طلای خاورمیانه با ذخیره ۸۰ تن طلای خالص در روستاهای آغ‌دره و زره‌شوران تکاب قرار دارد. از صنایع دستی این شهر می‌‌توان به فرش افشار اشاره کرد که شهرت جهانی دارد و به فرش آهنین معروف است و خانواده‌های بسیاری از بافت این فرش های دستباف امرار معاش می‌‌کنند. در زمانی که بازار فرش دستباف رونق خوبی دااشت بیش از ۱۸ هزار نفر به طور مستقیم به کار فرش بافی اشتغال داشتند. فرش دستباف افشار تکاب به نوعی سوغات این شهر هم محسوب می‌‌شود.
تکاب منطقه ای دارای کشاورزی و دامپروری است و در حوالی آن گندم، جو و حبوبات عمدتا به صورت دیم کشت می شوند، این در حالیست که در اطراف شهر باغ و قلمستان نیز وجود دارد. با این وجود می توان ادعا کرد که کار اصلی مردم در این محدوده شهرستان دامپروری و قالیبافی می باشد. از تولیدات این شهرستان می توان به فرش معروف افشار، جاجیم، گلیم و سجاده اشاره کرد. شایان ذکر است که نقشه افشار تکاب در هنر قالیبافی شهرت جهانی دارد.
در سال های اخیر با احداث سد ساروق تکاب بخشی از مشکلات مردم تکاب در زمینه بخش کشاورزی و صنایع وابسته به آن کاسته شده است شبکه آبیاری سد ساروق تکاب جهت تامین آب مورد نیاز پنج هزار و پانصد هکتار از اراضی زراعی تکاب با چهار ایستگاه پمپاژ مرکزی و خطوط انتقال آب به طول 106 کیلومتر با تراکم 80 درصد آبیاری بارانی و 20 درصد آبیاری قطره ای احداث می شود و برای احداث این شبکه آبیاری 500 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.
1-5-7-2 معادن و صنایع دستی:
موقعیت خاص طبیعی منطقه و کمبود آب و وجود کوه ها و تپه ها سبب شده تا کشاورزی این منطقه به تنهایی نتواند نقش موثری در تامین معیشت مردم داشته باشد در نتیجه اقتصاد شهرستان تکاب برمحور فرش بافی دستی قرار گرفته است . قدمت بافت فرش در این منطقه به بیش از300 سال میرسد و فرشهای معروف و گرانبهای «افشار » که دراین منطقه تولید می گردد امروزه به لحاظ کیفیت ممتاز آن به فرش «افشار آهنین » ملقب گردیده است و قابل ذکر است که شناخت و معروفیت آن در بازارهای جهانی بسیار بیشتر از از داخل کشور می باشد. از عمده‌ترین محصولات صنایع دستی شهرستان تکاب می‌توان به قالی‌بافی، گلیم بافی و تولید سنتی انواع زیرانداز اشاره کرد. دار قالی و گلیم در اتاق کرسی نصب می‌شود و زنان روستا در زمستان و پاییز به بافت این نوع محصولات صنایع دستی اقدام می‌کنند.
بخش معدن دراین شهرستان دارای قابلیت های بسیار ارزشمندی است، یکی از معروف ترین مواد معدنی شناخته شده در این منطقه طلا می باشد که در چندین نقطه این منطقه شامل روستاهای زره شوران، آقدره و . . . شناسایی شده است . یکی از ویژگی های اقتصادی شهرستان تکاب وجود منابع طبیعی بکر و معادن متعدد در این شهرستان می باشد در حال حاضر تعداد کثیری از جمعیت روستاهای اطراف مجموعه تخت سلیمان در معادن فعال این منطقه اشتغال دارند از معادن فعال در محدود می توان به معادن ذیل اشاره داشت.
ردیف
نام معدن
نام ماده معدنی
نوع ماده معدنی
1
تراورتن گنبد تکاب
تراورتن

                                                    .