مقاله انرژی خورشیدی، تراکم جمعیتی

ج) اقلیم های گرم و مرطوب، همان فرم کشیده شرقی غربی بهتر است.(صیادی, مداحی, 1391)
5-4-1-2 . انرژی باد
باد محصول فرعی انرژی خورشیدی است و انرژی باد مثل انرژی جزر و مد بیش از 2000 سال است که به عنوان منبع انرژی مورد بهره برداری قرار می گیرد . در حالی که باد ، منبع انرژی متناوبی در کشورهایی خاص از جمله انگلیس و دانمارک می باشد ، اما منبع انرژی مهمی است .
دو نوع اصلی از ژنراتور وجود دارد : ژنراتورهایی با محورهای افقی و عمودی .بخش اعظمی از ژنراتور هایی که در حال استفاده می باشند ،دارای محور های افقی وبا 2 یا 3 تیغه هستند .
با این حال این شکل از انرژی دارای معایب و اشکالاتی است که مهمترین آن عبارتند از :
– اغلب موقعیت ها و مکان های سودمند ،مکان هایی هستند که زیبایی و چشم انداز طبیعی خاصی دارند .
– چنین مکان هایی غالباً دور از شبکه برق یا مراکزی با تراکم جمعیتی هستند.
– این نوع ژنراتورها در صورت چرخش کامل صدا هایی را ایجاد می کنند که آزار دهنده است .
– این نوع سیستم ها برای پرندگان خطراتی ایجاد می کنند .
– بازده و خروجی برق حاصل از این سیستم ها ، غیر قابل پیش بینی است .
از طرف دیگر این نوع انرژی نسبتاً ارزان قیمت می باشد ، هزینه راه اندازی آن بالاست اما نرخ بازگشت مورد نیاز سرمایه ،مسئله بحث بر انگیزی می باشد ، چرا که هیچ گونه را برای جو بالاتر و پائین تر زمین تولید نمی کند که سبب گرم شدن کره زمین شود. (اسمیت ، 2005)
انرژی باد را می توان به صورت انفرادی و غیر نیروگاهی در ساختمان ها نیز تولید کرد در سالهای اخیر شرکت های مختلفی در تلاش برای ساخت توربین های کوچک برای استفاده در پروژه های انفرادی نموده اند .
توربین باد خانگی با توان تولید حدود 160 وات
توربین باد خانگی با توان تولید حدود 160 وات
برج تجارت جهانی بحرین ( نمونه استفاده از توربین های بادی در ساختمان )
Bahrain world trade center
Bahrain world trade center
توربین بادی که جنبه نیروگاهی داشته در این برج به صورت ابتکاری استفاده شده است.ارتفاعی بالغ بر 240 متر دارد.تحقیقات نشان می‌داد که نزدیک به 70درصد از بادهایی که از خلیج‌ فارس به ساحل بحرین میوزد، در حد فاصل 60 درجه‌ای ساحل فرود می‌آید. به همین دلیل قرار شد این ساختمان به صورت مجموعه‌ای از دو سازه موازی ساخته شود که توربین‌های بادی مانند پلی این دو بازو را به هم متصل کند.
فاصله بین این دو ساختمان در قسمت جلو 120 متر و در قسمت عقب 30 متر است، به این ترتیب حداکثر میزان باد به این توربین‌ها برخورد می‌کند. طراحی ساختمان‌ها هم به گو‌نه‌ای است که نه تنها سرعت باد را می‌افزاید بلکه جریان آن را به سمت توربین‌ها هدایت می‌کند. سه توربین واقع شده بین این دو ساختمان با یک سرعت می‌چرخد و به همین دلیل جریان برق تولید شده توسط آنها یکسان است. هر کدام از این سه توربین 225 کیلو وات برق تولید می‌کنند که در مجموع ظرفیت تولید برق آنها به 675 کیلووات می‌رسد. محاسبات نشان می‌دهد که این توربین‌ها 10 تا 15درصد از نیاز این ساختمان به انرژی را تامین می‌کند.
برج تجارت جهانی بحرین ،موقعیت ساختمان و توربین ها
برج تجارت جهانی بحرین ،موقعیت ساختمان و توربین ها
برای ساخت این برج ابهامات زیادی وجود داشت؛سرو صدای ناشی ازچرخیدن توربین ها که با یک دستگاه بخصوص کنترل کننده صوتی این صدا را کاهش دادند،فشار بار توربینها که در جایگاهی به شکل پل دوساختمان را به یکدیگر متصل می کند.تاثیر رعدو برق و حرکت پرندگان برای اینکه به پرندگان آسیب نرساند و رعدو برق باعث ازبین رفتن سیستم نشود با کار گذاری لنزهای حساس که در هنگام رعدو برق یا هرچیزی که به توربین نزدیک می شود باعث توقف کار توربین میشوند.عمر توربینها چون سازه ای اطراف آن نیست و باد تمییز از آنها عبور می کند، مناسب است.
5-4-1-3 . تهویه طبیعی
یکی از اصول سبز در مقوله حفظ انرژی استفاده از تهویه طبیعی و جریان هوا می باشد.که در استان گیلان در معماری بومی این موضوع رعایت شده است.و توجه به تهویه و فضای باز برای جریان هوا به علت رطوبت بالا و شرجی بودن از اصول معماری بومی می باشد .