طراحی فضای آموزشی، تفریحی با توجه به نیازهای کاربر محیط و آموزش وی از طریق بازی و سرگرمی در محیطی جذاب و دلپذیر از پیامدهای چنین طراحی مدبرانه ای به حساب می آید.
فضای کودک
فضای کودک
فضای کودک
فضای کودک
در حقیقت با استقرار ایستگاه های نقاشی، نمایش فیلم، بازی های رایانه ای و آموزش مسواک زدن و … علاوه بر گذران اوقات فراغت، کودک با بسیاری از نکات و موارد بهداشتی از همان سنین کودکی آشنا شده و مبحث فرهنگ سازی به خوبی در مسیر خود قرار خواهد گرفت. به دیگر سخن محیطی پاسخده، ماحصل تعاملی چند سویه بین کاربر، اشیا، فضای میانی و عملکرد از پیش تعیین شده فضا می باشد.
4-6-2. شناسایی کودکان سرطانی و عمده ترین سرطانهای شایع کودکان
هنوز ار زمانی که امید به زندگی در اطفال سرطانی بسیار کم بوده، 15 – 10 سال بیشتر نمی گذرد.و آن وقت سرطان اطفال را ناخود آگاه برابر با مرگ آنها می دانستیم. نمی توان انکار کرد که یک بیماری بزرگ است ولی الزاما کشنده نیست. امروزه بیش از یک هزار نوجوان از سرطان کودکی رسته اند. این امر مرهون پیشرفتهای پزشکی و روش های درمانی جدید است. زندگی اطفال طولانیتر شده و کلمه بهبودی معمولیتر گشته این موفقیت قابل تحسین است، ولی ارزان به دست نیامده است.
و این گری وی رئیس برنامه های کودکان بیمارستان هتل دیوید بیمارستان عمومی کنزینگتون می گفت: وقتی کارم را در این تخصص شروع کردم بچه ها فقط می مردند، ولی حالا درصد زنده ماندنشان امیدوار کننده است. البته آنها توانسته اند این دوران را بگذرانند ولی واقعا از مراحل سخت و وحشتناکی گذشته اند. ما باید یاد بگیریم که چطور با آنها برخورد کنیم.”
امروزه با اینکه می توانیم کودکان بیشتری را درمان کنیم ولی احتمالا نتوانسته ایم کمک چندانی از نظر روحی و اجتماعی بدهیم. در گذشته نه چندان دور، بیشترین توجه بر بهبودی بود، ولی حالا نمی توان اولویتها را در نظر نگرفت. حالا دید بازتر شده است و باید به همه جنبه های بیماری نگاه کرد و با اطمینان به آن نزدیک شد.
سرطان های اطفال از نظر آسیب شناسی ، سیر و پاسخ به درمان تفاوت زیادی با سرطان در بزرگسالان دارد و در صورت تشخیص بموقع و درمان صحیح و پیگیری مداوم ، از پیش آگهی بهتری برخوردار است. شایعترین سرطان های اطفال عبارت اند از:
لوسمی ، لنفوم هوچکین و غیر هوجکین ( که در خون و سیستم لنفاوی پدید می آیند)، تومورهای بافت عصبی ، سارکوم های اندیفرانسیه ، نفروبلاستوم ، رتینوبلاستوم.
زندگی اطفال مبتلا به این بیماریها با بهره گیری از روشهای جدید و پیشرفته تشخیص و درمان دهه های اخیر، نسبت به سابق طولانی تر شده است.
4-6-2-1. لوسمی ها
لوسمی ها ، سرطان های سلول های خونساز بدن هستند که شایعتری سرطان در اطفالند. پسرها بیشتر از دختر ها به این سرطان مبتلا می شوند. آمار بهبودی در این نوع سرطان امیدوار کننده است. قبل از بکارگیری داروهای ضد لوسمی در سال 1948 کودک مبتلا به لوسیم لنفوبلاستیک حاد (ALL ) بین دو تا سه ماه بیشتر زنده نمی ماند. این روزها شانس زنده ماندن پنج ساله آنها به بیش از 60% (در مراکز مجهز) رسیده است.
خانواده بیمار باید با روشهای تشخیص و درمان این بیماری آشنا شود. از هنگام تشخیص تا شروع درمان، این بیماری آشنا شود. از هنگام تشخیص تا شروع درمان ، کودکان مجبور به تحمل یک سری آزمایشات تشخیصی هستند که دشوارترین آن آزمایش مغز استخوان است. بهتر است آزمایش برای کودک توضیح داده شود. بهترین روش به وسیله نقاشییا نشان دادن یک قطره خون در زیر میکروسکوپ است. به این طریق کودک بیمار با تیم پزشکی ارتباط هم پیدا می کند.
4-6-2-2. لنفومها
گروهی از سرطان های بدخیمی هستند که بیماری در سیستم رتیکولواندوتلیال و غدد لنفاوی شروع می شود. معمولا به دو دسته هوچکین و غیر هوچکین تقسیم می شوند که این بستگی به نوع نسج دارد. بیماری های غیر هوچکین اطفال ( به اسامی قدیمی لنفوسارکوم، رتیکولوسل سارکوم ) شایعتر از بیماری هوچکین قبل از 5 سالگی بسیار نادر است ولی بین سنین 15 تا 19 سالگی شایع است ولی میزان شیوع آن به لوسمی ها نمی رسد. در صورت درمان صحیح شانس زنده ماندن 5 ساله در لنفوم غیر هوچکین بیش از 60 درصد و در بیماری هوچکین حدود 80 تا 90 درصد است.
4-6-2-3. تومورهای سیستم عصبی
در سنین کودکی دو نوع سرطان در نسج عصبی به وجود می آید: تومورهای مغز و تومورهای سخت (Solid) که بعد از لوسمی ها شایعترین سرطان ها هستند. میزان شیوع نوروبلاستومها در نوزادان بعد از تومورهای مغزی است.
نیاز خانواده ها به حمایت بعد از تشخیص تومورهای مغز بسیار زیاد است. احساسات بیمار در نیاز به آگاهی به وسعت جراحی و ناتوانی های عصبی ، آینده نگری درمان های اضافی نباید نادیده گرفته شود و چون قبل از جراحی نمی توان پاسخ قاطعی داد، والدین خود را برای بدترین حالت آماده می کنند. بهترین کار تشویق خانواده ها به بیان احساسات خود است. اغلب خانواده گناه زیادی را به گردن خود می گیرد. شاید قبل از آن کودک را به خاطر بی دقتی و علائم عصبی دیگر بیماری تنبیه می کرده اند.
4-6-2-4. تومورهای استخوانی
تومورهای بدخیم استخوانی کمتر از 1 درصد تومورهای بدخیم را تشکیل می دهند ولی در کودکان شایعتر از بزرگسالان است. بالاترین میزان شیوع بین 15 تا 19 سالگی است. در کودکان دو نوع تومور بدخیم استخوانی پدیدار می شود: استئوژنیک سارکوم و یوینگ سارکوم.
بعد از عمل جراحی ، خانواده ها علاوه بر نیاز به آگاهی درباره این بیماری خطرناک، باید خود را برای معلولیتهای جسمی کودک هم آماده کنند. واکنش کودک به صورت خشم و افسردگی واکنشی کاملا طبیعی است. کودک نسبت به والدین خود خشم دارد که اجازه دادند ، عضوی از او قطع شود.