مقاله جغرافیای طبیعی، استان مازندران

بخش بیماران سرپایی و بخش بستری بیماران در یک برج قرار دارد. منظم کردن عملکردها فاصله بین بخش های مرتبط را کم می کند و قابلیت جهت یابی را می افزاید. نمای برج از نظر زیبایی شناختی شبیه یک دشت باصفا است که به سه قسمت تقسیم شده. چیزی شبیه بادبان، بنا را هم از داحل و هم از خارج به سه قسمت تقسیم کرده است. این بادبان مشخصه ورودی بنا است و به خاطر شفافیت داخل بنا را روشن کرده. از خارج هم در شب مثل فانوس درخشان است. یکی از نکات مهم این است که فضاهای بیمارستان منظره مناسبی داشته باشند، چه اتاق بیمار و چه فضاهای عمومی تر، همه باید از دید منظر مناسبی بهره می بردند.
دسترسی ها و عملکردها
از نکات دیگری که رعایت شده این است که سهولت دسترسی ها و چینش عملکردها فقط برای سازماندهی بیماران نبوده است، بلکه برای راحتی همراهان بیماران و آسایش آن ها نیز روابط عملکردی تحت تاثیر قرار داده شده. بنا بر آن چه گفته شد، گروه معماری اچ کی اس بنایی سازگار ساده، به دور از پیچیدگی در میان فضای سبزی با شکوه و فانتزی طراحی کردند که با زیست بوم منطقه نیز هم خوان باشد. نور فضای انتظار و راه رو ها از نور طبیعی بیرون به دست می آید که آرامش خاصی به فضا داده است.
عملکرد بادبان میانی بیمارستان مثل دیوار نوری است، ورودی و فضای پذیرش زیر همین بادبان است. برای فضاهای بام سبز مخصوص بازی بچه ها، غذاخوری، باغ استراحت خروجی هایی برای تردد خانواده بیماران تهیه شده است. اتاق بیماران تخت خواب برای همراه و مبلمان برای اعضای خانواده، در هنگام ملاقات دارد.
بنا طوری طراحی شده که بتواند از نور خورشید استفاده کرده و گرمای زیادی جذب نکند تا تاثیر سیستم های مکانیکی را به حداقل برساند. سایه ی بنا نیز بر فضای سبز همیشه آنجا را خنک نگه میدارد.
 
متریال و صرفه جویی
متریال بنا غالبا تجدید پذیر و بومی اند. عایق حرارتی و رطوبتی طوری طراحی شده اند که در ایجاد آسایش حرارتی موثر باشند.  هزینه صرفه جویی شده در مصرف انرژی ۷۵۰ هزار دلار است که ضرف ۴.۵ سال هزینه ی سیستم گرمایش را باز می گرداند و صرفه جویی مصرف آب سالانه ۵.۵ میلیون گالون در هر سال است. بنا طوری طراحی شده است که قابلیت الحاق قسمت های جدید را داشته باشد. ابتدا از غرب و سپس از شرق می توان به بنای کنونی افزود.     (طالبیان ،آتشی ، نبی زاده ،1392)   
فصل هفتم:
شناخت عوامل خارجی ومحیطی در بستر طرح
7-1 . شناخت کلی
7-1-1 . شناخت کلی استان گیلان
استان گیلان با مساحت 14711 کیلومتر مربع در میان رشته کوه‌های البرز و تالش در شمال ایران جای گرفته است. این استان به واحد جغرافیایی جنوب دریای مازندران تعلق دارد و با استان‌های اردبیل در غرب، ‌ مازندران در شرق، زنجان در جنوب و کشور تازه استقلال یافته آذربایجان و دریای خزر در شمال هم مرز و همسایه است. استان گیلان بین ۳۶ درجه و ۳۶ دقیقه تا ۳۸ درجه و ۲۷ دقیقهٔ عرض شمالی و ۴۸ درجه و ۲۵ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۳۴ دقیقهٔ طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ قرار دارد و رود سفید تِمشک که بین چابکسر و رامسر جاری است، آن را از استان مازندران جدا می‌کند. براساس تقسیمات کشوری سال ۱۳۷۵، این استان به مرکزیت رشت، ۱۲ شهرستان، ۳۵ شهر، ۳۰ بخش، ۹۹ دهستان و ۲۷۶۳ آبادی دارد. شهرستان‌های استان عبارت‌اند از: آستارا، آستانهٔ اشرفیه، بندر انزلی، رشت، ‌ رودبار، رودسر، شفت، ‌ صومعه‌سرا، طوالش، فومن، لاهیجان و لنگرود.
جغرافیای طبیعی و اقلیم استان
استان گیلان از استان‌های شمالی کشور است. ناهمواری‌های آن از غرب به شرق شامل: تالش، ماسوله، پشته کوه و رشته کوه البرز است که از سه بخش غربی، مرکزی و شرقی تشکیل شده است. البرز غربی مانند حصاری استان گیلان را در بر گرفته است و بلندترین قلهٔ‌آن فک یا دلفک (آشیانهٔ‌عقاب) نام دارد. جلگه‌های استان گیلان در میان دریا و کوهستان، تا ارتفاع یکصد متری سطح دریا، گسترده‌اند. مساحت این جلگه‌ها به بیش از پنج هزار کیلومترمربع (نزدیک به یک سوم زمین‌های استان) می‌رسد. این زمین‌ها به سه قسمت عمدهٔ‌ تالش، گیلان غربی و گیلان شرقی تقسیم می‌شوند.
اقلیم سرزمین گیلان به آب و هوای معتدل خزری معروف است. کوهستان تالش با جهت شمالی، ‌ جنوبی و کوهستان البرز با امتداد غربی – شرقی، ‌ مانند سدی از عبور بخار آب دریای مازندران و بادهای مرطوب شمال غربی به داخل ایران جلوگیری می‌کند و به علت ارتفاع زیاد، موجب بارندگی‌های فراوان در استان گیلان می‌شود. تبخیر فراوان دریای مازندران ضمن افزایش رطوبت هوا (به ویژه در ماه‌های گرم سال تا ۹۳ درصد)، به تعدیل دمای هوا در تابستان و کاهش آن در زمستان، به ویژه در نواحی جلگه‌ای نزدیک به دریا، می‌انجامد. از این رو، یخ‌بندان زمستانی در نزدیکی کناره‌های دریا بسیار کم گزارش شده است. براساس گزارش ایستگاه‌های هواشناسی استان متوسط حداقل مطلق دمای رشت ۶/۳ و متوسط حداکثر مطلق آن ۲۹/۸ درجه سانتی‌گراد، متوسط حداقل مطلق دمای آستارا ۷/۳ و متوسط حداکثر مطلق دمای آن ۲۵/۴ و متوسط حداقل مطلق دمای بندر انزلی ۹/۸ و متوسط حداکثر مطلق دمای آن ۲۳/۷ و متوسط حداقل مطلق دمای منجیل ۷/۲ و متوسط حداکثر مطلق دمای آن ۳۱/۱ درجه سانتی‌گراد گزارش شده است. میزان بارندگی در استان گیلان به بادهای مرطوبی بستگی دارد که در زمستان از شمال غرب، در بهار از شرق و در تابستان و پاییز از غرب می‌وزند. این بادها، هوای مرطوب دریا را به سوی جلگهٔ گیلان می‌رانند. این توده‌های هوایی بر اثر برخورد با توده‌های هوای مرطوبی که از سوی دریای مدیترانه به سوی فضای دریای مازندران می‌آیند، موجب بارندگی‌های فراوان و طولانی می‌شوند. بادهای استان گیلان، هر یک تأثیری ویژه بر طبیعت منطقه می‌گذارند که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:
باد بیرون‌وا، باد خزری، باد سَرتُوک، باد دشنه‌وا، باد گیله‌وا، باد گرمش (گرمیش)، باد منجیل، خشک دشنه‌وا، کنار گیله‌وا، بیرون گیله‌وا، آفتاب بوشه، سیاه‌وا، کویتم‌وا و باد سَمام. (irimo.ir،1393)
استان گیلان ، موقعیت قرارگیری
-باد منجیل :
در ماه‌های گرم سال با توجه به سرد بودن نسبی آب دریای خزر، یک مرکز پرفشار نسبی محلی بر روی دریا تشکیل می‌گردد. همچنین در این ماه‌ها بطور متناوب هر چند روز یک‌بار زبانه پرفشار آزورس به هنگام حرکت دائمی خود به سوی شرق ،‌ موجب افزایش فشار در سواحل دریای خزر می‌گردد و پرفشار محلی مذکور را تقویت می‌نماید و چون در همین ماه‌ها کم فشار حرارتی مناطق جنوبی البرز و فلات ایران را در برگرفته است، بطورطبیعی حرکت هوا از سمت منطقه پرفشار شمال البرز به سمت منطقه کم‌فشار جنوب آن خواهد بود. لذا در این زمان حرکت باد از سمت شمال بوده و از طریق کانال‌های ارتباطی بین کناره و فلات ایران نظیر دره منجیل به سمت جنوب می‌وزد که بادهای تابستانه منجیل را به وجود می‌آورد. در ماه‌های سرد سال ارتفاعات البرز و آذربایجان و ارتفاعات مرکزی پوشیده از برف بوده و در نتیجه یک مرکز پرفشار بر روی فلات ایران به وجود می‌آید در حالی‌که در بخش‌های شمالی البرز و سواحل خزر به علت گرمای نسبی آب دریا یک مرکز کم فشار به‌وجود می‌آید و در نتیجه جریان هوا از جنوب البرز به سمت شمال آن برقرار می‌گردد، اما با توجه با اینکه پرفشارهای سیبری و قطبی و آزور و کانادا غالبا نوار شمالی ایران را در فصول سرد سال تحت تاثیر قرار می‌دهند، لذا موجب تعدیل گرادیان فشار گردیده و در نتیجه شدت وزش باد جنوبی تقلیل می‌یابد. به این دلیل در ماه‌های سرد سال با وجود استقرار مرکز پرفشار در بخش‌های جنوبی البرز و فلات ایران و وجود کم‌فشار برروی دریای خزر، تداوم و شدت وزش بادهای جنوبی قابل توجه نبوده و برعکس در ماههای گرم سال ، وزش .بادهای شمالی به جنوب البرز بسیار قابل توجه می‌باشد
– گرم باد یا گرمش :
در تمام طول سال به علت واقع شدن مراکز پرفشار در مناطق سیبری و قطب شمال، جریانات هوا و باد سرد از سمت شمال به استان گیلان می‌وزد، اما در فصول سرد سال گاهی به علت استقرار مرکز کم‌فشار در سطح زمین در منطقه دریای سیاه و یا شمال عراق و یا در شرق ترکیه، جهت وزش باد تغییر نموده و به صورت غیر متعارف از جنوب غربی به سوی گیلان جریان می‌یابد و پدیده فون Foehn یا گرم باد گیلان را پدید می‌آورد. این بادهای گرم و خشک از جنوب و جنوب‌غربی به منطقه گیلان می‌وزند.
هنگامی که در این شرایط توده هوا از منطقه پرفشارتر جنوب البرز به سمت منطقه کم‌فشار شمال البرز جریان می‌یابد رطوبت خود را در همان سمت جنوبی البرز و هنگام صعود از کوه از دست داده و در نتیجه در قسمت شمالی البرز هنگام نزول به سمت جلگه ساحلی کاملا گرم و خشک می‌شود. به همین دلیل ‌دمای منطقه افزایش فوق‌العاده‌ای یافته و رطوبت آن به شدت کاهش می‌یابد و احتمال وقوع آتش‌سوزی جنگل بالا می‌رود. همچنین به دلیل ذوب برف مناطق کوهستانی احتمال سیل نیز وجود خواهد داشت.
گراف‌های مربوط به دما در ایستگاه هواشناسی رشت گویای آن است‌که دما به هنگام ظهور گرم باد تا میزان 21 درجه سانتی‌گراد در مدت کمتر از 3 ساعت افزایش نشان داده و در همین مدت زمانی 3 ساعته نیز به میزان 21 درجه سانتی‌گراد به هنگام فروکش کردن گرم‌باد، افت دما وجود داشته است. به هنگام ظهور گرم باد، وجود یک جت استریم و همزمان با آن شکست تروپوپاز در منطقه قابل استدلال است. تشکیل یک مرکز کم‌فشار در منطقه دریای سیاه و مدیترانه در گزارشات پیش‌بینی همزمان با گرم‌باد مشهود خواهد‌بود که به موازات آن مرکز پرفشار بر روی دریای خزر قرار خواهد داشت.