مقاله معیارهای ارزشیابی، معماری پایدار

نوآوری در طراحی نیز با 6 امتیاز ، متخصصین طراحی پایدار را تشویق به طراحی سامانه پایدار خلاقانه ای که معیاری برای آن در این 5 شاخه اصلی مطرح نشده است ، می کند. جهت تولید انگیزه برای در نظر گرفتن پارامترهای مشخص زیست محیطی مربوط به منطقه جغرافیایی ، انجمن ساختمان سبز ایالات متحده 4 امتیاز دیگر برای اولویت های منطقه ای در نظر گرفته که با معیارهای محلی سنجیده شوند. مقیاس رده بندی لید 2009 برای ساختمانها در جدول زیر توضیح داده شده است.
معیار های امتیاز دهی لید به طور خلاصه در جدول ذیل آمده است.
5-5-3 . مقایسه سامانه های ارزیابی لید و بری یم
بری یم و لید شناخته شده ترین سیستم های ارزیابی محیطی در سراسر جهان می باشند.از لحاظ محتوای ارزیابی نیز مشترکات زیادی با هم دارند.نمودار زیر حوزه موارد امتیازبندی این دو سامانه را مشخص می کند.
تفاوت ها و شباهت ها
تفاوت ها و شباهت های موردی این دو سامانه در جدول زیر آمده است.
سامانه بری یم برای حوزه خلیج فارس(2008)
بری یم در سال 2008 با اعمال اصلاحات و اضافه کردن چند معیار ، نسخه بری یم خلیج فارس را منتشر کرد که برای کشورهای حوزه خلیج فارس (عراق ، کویت ، عربستان ، قطر ، بحرین و عمان) معتبر می باشد.
در نسخه بری یم خلیج فارس علاوه بر تغییرات جزئی در برخی از معیارهای ارزشیابی ، با توجه به نیاز منطقه سه معیار زیر اضافه شد:
ممنوعیت مصرف دخانیات در ساختمان
بررسی دقیق در انتخاب سایت
تهویه طبیعی کافی برای ایجاد محیط سالم داخل ساختمان
5-5-4 . سامانه ارزیابی مروارید (امارات متحده 2009)
کشور امارات نیز که مدتها بود به فکر تدوین یک سامانه ارزیابی ساختمان پایدار افتاده بود در سال 2009 سامانه ارزیابی ساختمان پایدار “مروارید” را عرضه کرد که یکی از جامع ترین سامانه های ارزیابی معماری پایدار در جهان است.
استدامت همان ترجمه لغوی پایداری در زبان عربی ، طرحی است که انجمن طراحی شهری ابوظبی برای ایجاد محیط زیستی پایدار ایجاد کرده است.ابزار اصلی این طرح ، سامانه ارزیابی مروارید ، بخشی از سامانه طراحی مروارید است که میزان پایداری ساختمان ها را در سه مرحله طراحی ، ساخت و بهره برداری ارزیابی می کند.رده بندی این سامانه نیز تعداد مروارید هایی است که معرف میزان پایداری ساختمان است و از یک تا پنج مروارید است.
توسعه تجدید کننده
سامانه مروارید در 7 شاخه معیارهای متنوع ارزش پایداری را برای ساختمانهای اداری ، تجاری و مسکونی عرضه می کند.در جدول زیر معیارهای جدید سامانه مروارید ، که سامانه های لید و بری یم به بررسی آنها نپرداخته اند ، آمده است.لازم به ذکر است که اکثر معیارها با دیگر سامانه های ارزیابی ساختمان پایدار مشترک است.
(سروش ،1389)
5-6 . معماری سنتی ایرانی و پایداری
معماری سنتی ایرانی واجد ارزش های بسیار فراوان در شیوه های مختلف استفاده از انرژی و بهره برداری اکولوژیک از انواع انرژی ها خصوصاً انرژی های پایدار و بی زیان است . گرچه استفاده ازباد یا همان جریان هوا ایجاد نسیم عمده ترین و رایج ترین نوع استفاده از در معماری سنتی ایران است. با این حال همه چهارعنصر آب- هوا- خورشید – خاک دارای کاربرد عالی زیست محیطی در معماری ایران قدیم بوده است. مثلا از انرژی باد و با استفاده از بادگیرها جریان هوا را به داخل ساختمان هدایت می کردند و باعث سیر کولاسیون هوای داخل می شوند با اینکه در آن زمان معماری پایدار یا معماری محیطی شناخته نشده بود اما از انرژی های طبیعی به خوبی استفاده می کردند.
که یکی از نمونه شهر هایی که در زمان قدیم از از انرژی های طبیعی بیشتر استفاده می کردند یزد می باشد که در این شهر که درون گرایی آن معروف است که دارای خنک کردن فضاهای خانه استفاده می کردند درنتیجه مصرف انرژی های فسیلی کاهش پیدا می کرد.
و استفاده از مصالحی مانند گل و خشت که دارای ظرفیت حرارتی بالایی می باشد و خاک از همان منطقه گودبرداری به دست می آید ودیگر نیاز به صرف انرژی برای حمل و نقل مصالح از نقاط دیگر نیست.
همچنین در اقلیم استان گیلان و در معماری سنتی آن مفاهیم پایداری به چشم می خورد.استفاده از مصالح تجدیدپذیر و منطقه ای مانند چوب و پوشش های خاص سقفی ،نحوه ی آفتابگیری بنا و ایجاد کوران و تهویه طبیعی و… از مسائلی هستند که با اهداف پایداری همپوشانی دارند.که در رابطه با آن در فصول بعد توضیحاتی ارائه خواهد شد.
فصل ششم:

                                                    .