بادهای باختری: که از اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه به سوی ارتفاعات زاگرس می وزند و جزو بادهای باران آوری هستند که سبب ریزش برف و باران می شوند. این بارندگی از اواسط بهار ادامه پیدا می کند.
توده های هوای جنوبی: که از عربستان به سوی استان فارس می وزند. این توده های گرم و خشک هستند و سبب افزایش دما در تابستان می شوند. بادهای محلی که از سمت کوهستان به دشت می وزند عکس این مسیر را می پیمایند. نام یکی از آن ها باد قهره است که در ممسنی در امتداد رودخانه فهلیان می وزد. (سایت اینترنتی استان فارس [fars.ir] ، 31/1/1392،معرفی استان)
7-1-3 ویژگی های زمین شناسی:
فارس یکی از استان های جنوب باختری ایران است که بین اشکال مورفولوژیک و خاصه های زمین شناسی آن همخوانی در خور توجهی وجود دارند.
از دیدگاه ژئومورفولوژی نواحی واقع در شمال و شمال باختر استان متشکل از ارتفاعات بهم پیوسته و دره های عمیق است. در حالیکه، در گستره های جنوب و جنوب باختری استان، در حد فاصل کوه ها دشت های حاصلخیز شیراز، کازرون، تبریز، مرودشت قرار دارد که توسط رودها آبیاری می شوند. این رودها در نهایت به دریاچه های بختگان، پریشان، مهارلو، کافتر می ریزند. (سایت اینترنتی استان فارس [fars.ir] ، 31/1/1392،معرفی استان)
7-1-4کوه ها:
جهت عمومی کوه های این استان شمال خاوری – جنوب باختری است و هر چه از طرف شمال به جنوب پیش می رویم از ارتفاع کوهستان به طور عمومی کاسته می شود. عمده ترین ارتفاعات این استان در مناطق خاوری قرار گرفته است. برای درک بهتر ناهمواری های این استان، کوه های این منطقه به 7 رشته تقسیم بندی می گردد. (سایت اینترنتی استان فارس [fars.ir] ،1/1/1392،معرفی استان)
7-1-5 پوشش گیاهی:
پوشش گیاهی استان فارس را درختان جنگلی و گیاهان دارویی و صنعتی تشکیل می دهد، مهم ترین گونه های درختی این استان عبارتند از: بادام کوهی، بنه و بلوط و برخی از گیاهان دارویی و صنعتی که شیرین بیان، گل گاوزبان، کتیرا، آنغوزه و گون برخی از این گونه ها هستند. مناطق حفاظت شده استان فارس رویشگاه بسیاری از گونه های گیاهی منطقه می باشند. پارک ملی بمو واقع در شمال شهر شیراز از نظر پوشش گیاهی بسیار غنی و قابل اهمیت است و تا کنون بالغ بر 280 گونه گیاهی در آن شناسایی و نمونه برداری شده است. (سایت اینترنتی استان فارس [fars.ir] ، 31/1/1392،معرفی استان)
7-1-6 تقسیمات سیاسی:
بر طبق آخرین تقسیمات کشوری اردیبهشت سال ۱۳۹۰ خورشیدی، استان فارس با مرکزیت شیراز دارای ۹۴ شهر، ۲۹ شهرستان، ۸۳ بخش و ۲۰۴ دهستان می‌باشد. شهرستان‌های آباده، ارسنجان، استهبان، اقلید، بوانات، پاسارگاد، جهرم، خرامه، خرم‌بید، خنج، داراب، رستم، زرین‌دشت، سپیدان، سروستان، شیراز، فراشبند، فسا، فیروزآباد، قیر و کارزین، کازرون، کوار، گراش، لارستان، لامرد، مرودشت، ممسنی، مهر، نی‌ریز شهرستان‌های این استان هستند. (سایت اینترنتی استان فارس [fars.ir] ، 31/1/1392،معرفی استان)
شکل 7-1: تقسیمات سیاسی استان فارس (سایت اینترنتی استان فارس [fars.ir] ، 31/1/1392،معرفی استان)
7-1-7 مکان های دیدنی و تاریخی:
سفر به سرزمین فارس، سفر به تاریخ کهن کشورمان است که با یادگارهای همیشه ماندگارش ما را به ابهت و اقتدار سرزمین ایران از گذشته تا حال می‌رساند. استان فارس تلفیقی از ایران باستانی و ایران اسلامی است که مظاهر آن در کنار هم در این گسترده از خاک کشورمان پابرجا ایستاده‌اند و هنر را نیز آفریده‌اند، هنری که با خون ایرانیان عجین است و نمودهای آن سعدی و حافظ هستند که فارسی‌زبانان جهان به آن‌ها افتخار می‌کنند.
استان فارس با داشتن بیش از 228 جاذبه طبیعی و گردشگری به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز توریستی ایران مطرح بوده و با جاذبه‌های تاریخی فراوان برای گردشگران داخلی و خارجی شناخته شده است.
از جاذبه‌های تاریخی این استان می‌توان به آتشکده صمیکان، آرامگاه حافظ، آرامگاه خواجوی کرمانی، آرامگاه سعدی، ارگ کریم‌خان، باغ ارم، باغ تخت، باغ چهل تن، باغ دلگشا، باغ عفیف‌آباد، باغ نارنجستان قوام، باغ هفت تن، خانه صالحی، چاه مرتاض علی، حمام باغ نشاط، عمارت باغ ایلخانی، عمارت باغ نشاط، عمارت دیوانخانه، عمارت کلاه فرنگی باغ نظر، مسجد نصیرالملک، قصر ابونصر، قلعه کک‌ها، مدرسه آقاباباخان، مدرسه خان، موزه پارس، موزه هفت‌تنان و نقش برجسته بهرام اشاره کرد.
همچنین در فارس تعدادی موزه همانند موزه تاریخ طبیعی و موزه پارس و موزه نارنجستان قوام فعالیت دارند. (سایت اینترنتی استان فارس [fars.ir] ، 31/1/1392،معرفی استان)
7-1-8 صنایع و معادن:
7-1-8-1 صنایع:
کشاورزی و دامداری دو منبع مهم اقتصادی استان فارس می‌باشند. مهمترین فراورده‌های کشاورزی استان فارس شامل غلات، پرتفال، (گندم و جو)، مرکبات، میوه‌جات، خرما، چغندرقند، پنبه، ذرت، انجیر و زعفران می‌باشد. آبلیموی داراب و جهرم نیز که معمولاً به نام سوغات شیراز شناخته می‌شود، دارای شهرت زیادی‌است. استان فارس رتبه نخست تولید گندم در کشور را به خود اختصاص داده‌است. خودروسازی، پتروشیمی، صنایع مخابرات، غذاهای فرآوری شده، لبنیات، صنایع داروسازی، سیمان، پارچه بافی، شکر و قند، نوشیدنیهای غیر الکلی، صنایع گوشتی، پالایشگاه، نفت، پتروشیمی، لاستیک‌سازی و صنایع الکترونیک از مهم‌ترین صنایع استان فارس به شمار می‌آیند. (سایت اینترنتی استان فارس [fars.ir] ، 31/1/1392،معرفی استان)
7-1-8-2 منابع معدنی:
37 نوع ماده معدنی مختلف در استان فارس شناسایی شده است که از این میان، ۲۰ ماده از جمله سنگ آهک، مارن، سنگ گچ، مرمریت، سنگ چینی، خاک نسوز، خاک صنعتی، نمک آبی و سنگی، سیلیس، کوارتزیت، منگنز، سرب، روی، کرومیت، باریت، سنگ آهن، مس، گرانیت، نیکل و سنگ تراورتن در حال بهره‌برداری می‌باشند. در حال حاضر ۳۳۲ معدن در حال بهره‌برداری در استان فعالیت می‌نمایند که این معدن‌ها ذخیره‌ای معادل ۱۰۴۵ میلیون تن را دارا می‌باشد و سالانه بیش از ۲۳ میلیون تن مواد معدنی از آنها استخراج می‌گردد. (سایت اینترنتی استان فارس [fars.ir] ، 31/1/1392،معرفی استان)
7-1-9 منطقه ویژه اقتصادی شیراز: