موقعیت جغرافیایی، شرایط آب و هوایی

شهر شیراز:
شهرستان شیراز از ابعاد گوناگونی نظیر موقعیت تاریخی و فرهنگی، همجواری و ارتباط نزدیک با کشورهای حاشیه خلیج فارس، نزدیکی به بنادر جنوبی، همجواری با منطقه اقتصادی پارس جنوبی، شرایط آب و هوایی مناسب، وجود چندین رودخانه ، داشتن دانشگاه معتبر، عبور خطوط سراسری گاز، وجود ذخائر نفت، دریاچه های نمک و بختگان، معادن سنگ، اداره منابع طبیعی برخوردار است که این پتانسیل و زمینه ها می توانند موجبات رشد و تعالی شهرستان در بخشهای صنعت، کشاورزی و خدمات تا رسیدن به نقطه مطلوب از نظر کمی و کیفی را فراهم نمایند. (سایت اینترنتی شهرداری شیراز[eshiraz.ir] ، 15/2/1392، شهر شیراز)
7-2-1 موقعیت جغرافیایی و اقلیمی:
شهرستان شیراز با مختصات جغرافیایی 52.33 طول شرقی و 29.36 عرض شمالی در ارتفاع بیش از 1500 متر از سطح دریا با وسعتی معادل 10688.8 کیلومتر مربع، تقریباً در مرکز استان فارس قرار دارد. در شمال شهرستان شیراز، شهرستان های مرودشت و سپیدان واقع اند و در جنوب آن شهرستان های فیروزآباد و جهرم قرار گرفته اند. شهرستان های نی ریز، استهبان و فسا در شرق شهرستان شیراز و شهرستان کازرون در غرب آن شهرستان قرار دارند.
شهرستان شیراز شامل 6 بخش، 5 شهر و 21 دهستان است و جمعیت آن بالغ بر 1263244 نفر است. بخش های شهرستان شیراز عبارتند از: بخش مرکزی، بخش زرقان، بخش کربال، بخش کوار و بخش ارژن.
جلگه خرم و باصفای شیراز به شکل مستطیلی با طول تقریبی 40 کیلومتر و عرض نزدیک به 15 کیلومتر است و امتداد آن شرقی-غربی است. شیب این جلگه، از طرف مغرب به سوی مشرق است و به همین جهت در قسمت غربی آن منابع، چشمه ها و قنات های متعددی است که این جلگه را سیراب می سازند. (سایت اینترنتی شهرداری شیراز[eshiraz.ir] ، 15/2/1392، شهر شیراز)
شیراز را کوه های نسبتاً بلندی به شکل حصار در بر گرفته که از نظر جغرافیایی نظامی موقعیت مطلوبی به آن داده است. کوه های پیرامون شیراز عبارتند از:
کوه شمالی: این کوه از کنار دریاچه مهارلو (در مشرق) شروع و به کوه های قلات (در مغرب) می پیوندند. سه شکاف، با نام های تنگ سعدی، تنگ الله اکبر و تنگ منصورآباد (تنگ کوشک بیچه) کوه شمالی را به چهار قسمت تقسیم کرده اند.
کوه جنوبی:از نزدیک کوه دراک شروع و در حوالی خفر پایان می یابد.
کوه غربی: در مغرب جلگه شیراز کوه مستسقی (شامل کوه دراک، کوه برفی، با تنگ سرخ و کوه قلات) واقع است.
کوه شرقی: این کوه که بر دریاچه مهارلو مشرف است ارتفاع چندانی ندارد.
شیراز در منطقه معتدله شمالی قرار دارد و آب و هوای آن بری است، ولی به سبب ارتفاع زیاد از سطح دریا از نقاط هم عرض خود، مانند کازرون و گناوه بسیار خنک تر است. بارندگی ان در فصول پاییز و زمستان و اوایل بهار است. از قدیم جغرافی دانان، فارس را به دو بخش گرمسیر و سردسیر تقسیم کرده اند. ناحیه میان این دو بخش که شامل شهرستان های شیراز، فسا، استهبان و نی ریز است از اعتدال کامل برخوردار است و دارای گیاهان و محصولات متنوعی است. (سایت اینترنتی شهرداری شیراز[eshiraz.ir] ، 15/2/1392، شهر شیراز)
7-2-2 آب و هوا:
بر اساس گزارش سال 1371 ایستگاه سینوپتیک شیراز، متوسط حرارت این شهر 85/16 درجه و حداکثر و حداقل مطلق دمای آن به ترتیب 2/92 و 74/4 درجه سانتی گراد است. بر اساس همین گزارش، متوسط میزان بارندگی ماهانه منطقه 45/48 میلی متر است که حداکثر آن با 2/184 میلی متر در آذرماه و حداقل آن با صفر میلی متر در ماه های تیر، مهر و آبان است. متوسط رطوبت نسبی این ناحیه حداکثر 5/84 و حداقل 5/12 درصد می باشد. تعداد روزهای یخبندان در طول سال نیز 34 ورز گزارش شده است. (سایت اینترنتی شهرداری شیراز[eshiraz.ir] ، 15/2/1392، شهر شیراز)
7-2-3 مسائل کلی زمین شناسی:
شهر شیراز و مراکز جمعیتی اطراف آن در محدوده باز و سطحی بین کوه های بمو، سعدی و دراک قرار گرفته که حداکثر ارتفاع آنها 250 متر از سطح عمومی شهر بالاتر می باشد. متوسط ارتفاع شهر حدود 1120 متر از سطح دریا است. این ارتفاع در بالاترین قسمت 1520 متر از سطح دریا و در پائین ترین قسمت 820 متر از سطح دریا می باشد. شیب عمومی شهر از جهت شمال غربی  به طرف جنوب شرقی است.
زمین های شهر و اطراف آن با توجه به استقرار شهر در بخشی از کوهپایه های رشته کوه زاگرس از ویژگی های ساختی این ناحیه کوهستانی برخوردار می باشد. (سایت اینترنتی شهرداری شیراز[eshiraz.ir] ، 15/2/1392، شهر شیراز)
7-2-4 زلزله:
    کشور ایران در روی کمربند زلزله های هیمالیا به آلپ واقع شده است و می‌توان گفت که تقریبا تمام نقاط ایران زلزله خیز است. بر طبق نقشه منطقه بندی زلزله که به وسیله سازمان زمین شناسی کشور تهیه شده  و با توجه به گزارش مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و سابقه زلزله های منطقه، ‌شهر شیراز از زلزله خیزترین مناطق ایران می باشد.
به طور کلی بر مبنای مطالعات کتاب زلزله شناسی تالیف دکتر خسرو گودرزی در فاصله طول شرقی 57- 61و عرض شمالی20-31 که منطقه شیراز و حومه آن  را در بر می گیرد در طول سال های 1349-1279 شمسی بالغ بر 189 زلزله اتفاق افتاده. با توجه به مراتب اشاره شده موضوع زلزله در کلیه جنبه های طراحی اعم از معماری، سازه و جزییات اجرایی بایستی  مورد امعان نظر، مطالعه  و محاسبه قرار گیرد. (سایت اینترنتی شهرداری شیراز[eshiraz.ir] ، 15/2/1392، شهر شیراز)
7-2-5 صنایع و معادن:
وجود زمینه های گسترش صنایع همچون منطقه در حال تأسیس ویژه اقتصادی برق و الکترونیک، ذخایر گازی، صنایع بزرگی چون پتروشیمی، پالایشگاه، شرکت صنایع سینا، تولیدات دامی و زراعی و معادن، نزدیکی به دریا، وجود سه شهرک صنعتی باعث تب و تاب گسترش صنایع گردیده در نتیجه واحدهای صنعتی فراوانی ایجاد و در نیمه های راه به علت نرسیدن تسهیلات بانکی به آنها متوقف شده اند در زمینه صنایع دستی نیز سالهای متمادی است که هنرمندان صنایع دستی شیراز آثار بیادماندنی و بدیعی را در عرصه فعالیت هنری خود به وجود می آورند که علاوه بر زیبایی، گویای فرهنگ و ملیت ما بوده و با سرمایه اندک و گاه تنگدستی، هنرهای با ارزش وبدون رقابت خود را در معرض دید عموم قرار داده اند و شیراز یکی از سه قطب صنایع دستی ایران بحساب می آید. (سایت اینترنتی شهرداری شیراز[eshiraz.ir] ، 15/2/1392، شهر شیراز)
معادن: