پایان نامه ارشد درباره حمایت از بزه دیدگان، پیش گیری از جرم

مشاوره‌های تلفنی؛
ارائه برنامه از طریق انجمن‌های حمایتی و باشتگاه‌های تفریحی که با سالمندان در ارتباط هستند؛
معرفی راهکارها از طریق تیم‌های ارائه دهنده خدمات اجتماعی برای کاهش هزینه‌ها.
مشابه چنین برنامه ای تحت عنوان پروژه امنیت و ارتباط اجتماعی در منطقه مرکزی استرالیا از سوی انجمن حمایت از افراد مسن و پلیس فدرال استرالیا اداره می‌شود و نمایندگانی از سوی بخش دادگستری، بهداشت و مسکن نیز در این برنامه مداخله دارند، پروژه مزبور میزان امنیت موجود در اطراف محل سکونت سالخوردگان را می‌سنجد. این ارزیابی سالمندان جامعه این اطمینان را می‌دهد که جامعه از میزان امنیت آنها آگاه است و تدابیری در خصوص ارتقای آن در نظر می گیرد.
بند چهارم) حمایت از بزه دیدگان سالمند
سالمندان بزه دیده اغلب نیازمند حمایت فوری، مراقبت و قوت قلب می‌باشند. ارائه حمایت قوی به آنها، سطح اعتماد عمومی سالمندان را به پلیس افزایش می دهد و آنها را به گزارش جرم به پلیس و درخواست کمک از آن، ترغیب می نماید. در یک بررسی در ایالت بالتیمور، زن 69 ساله ای در پی سرقت از منزلش به شدت درمانده و از پا درآمده بود. هنگامی که با واحد پلیس جامعه محور تماس گرفته شد که محله دچار اضطراب شده است، آنها دریافتند که آن زن قبلاً نیز توسط نوجوانانی مشابه، قربانی واقع شده اما از گزارش جرم خودداری کرده است. با این که پیرزن می توانست مظنونان را شناسایی کند اما از وارد کردن اتهام اجتناب کرده و به محله ای دیگر در 40 مایل دورتر مهاجرت می‌کند. افسران پلیس یک جلسه اجتماع محور را تشکیل دادند و به سرعت پی بردند که سرقت از منزل تنها قسمتی از مسأله است. ساکنان محله از بی پروایی سارقان و فعالیت‌های مخرب آنها، بسیار آزرده خاطر بودند. ساکنان مدعی بودند که بارها این حقایق را به بخش محلی گزارش داده اند، اما کمکی دریافت نکرده اند.
سپس افسران جامعه محور بر روی موضوعات محیطی آشکار و راه حل‌های بین محله‌ای کارکردند، با قربانی سالمند نیز به طور مستقیم ارتباط برقرار کردند، با او در خانه جدیدش ملاقات کردند و به او قول دادند اگر به آنها در تعقیب قانونی مهاجمین کمک کند، به او کمک خواهند کرد. مأموران، گروهی از حامیان محله ای را برای همراهی پیرزن تا دادگاه ترتیب دادند، حتی برای حمل و نقل او وانت‌های سرپوشیده ای را فراهم کردند. در پایان اگر چه پیگرد قضایی صورت نگرفت اما ترس از جرم در محله کاهش پیدا کرد و ساکنان احساس امنیت بیش تری را گزارش کردند و رضایت ساکنان نسبت به پلیس ارتقا پیدا کرد.
بند پنجم ) قانون الزام به آگاهی از علم سالمند شناسی در اداره پلیس آمریکا
در ایالت متحده آمریکا پلیس، آموزش دیده که چگونه در کار خود با سالمندان جامعه ارتباط برقرار کند. افسران اختصاص داده شده به این امر از طریق گسترش تعامل دوستانه با افراد مسن، می‌تواند مشکلاتی که زندگی این دسته از افراد جامعه را تحت تأثیر قرارداده است، شناسایی کنند و راه حل‌هایی را برای به حداقل رساندن شمار بزه دیدگی آنها توصیه کنند. مأموران پلیس می توانند به افراد سالمند درباره شیوه‌های جدید کلاهبرداری و رفتارهای متقلبانه ای که ممکن است علیه آنها در حال ارتکاب باشد، هشدار دهند و در نهایت پلیس می تواند افراد سالمند را در برنامه‌های خود، به صورت داوطلبانه مشارکت دهند. این اقدام دو فایده اساسی را در پی خواهد داشت؛
نخست آن که اجازه می دهد افراد سالمند احساس کنند در راه مبارزه با جرایمی که علیه همتایان آن‌ها ارتکاب می یابد، نقش موثری ایفا می‌کنند و دوم آن که این امکان را فراهم می‌کند تا سایر افراد جامعه نیز از خدمات متعدد و ارزشمندی که آنها عرضه می‌کنند، بهره‌مند شوند. مأموران برای انجام مسئولیت‌هایشان به نحو مؤثر، ملزم می‌باشند از علم سالمند شناسی (مطالعه روند پیری در انسان)، انواع جرایم و سوء رفتارهایی که سالمندان تجربه می‌کنند و در نهایت درباره نحوه برقراری تعامل با آنها، آگاهی لازم را داشته باشند. دانش خاص در این حوزه مأموران پلیس را راهنمایی می‌کند که چگونه ارائه خدمت به سالمندان را بهبود بخشند. متأسفانه امروزه بسیاری از سالمندان به علت عدم اطلاع از پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه تکنولوژی، پزشکی، خدمات درمانی و. . . از سوی افراد متقلب حتی از ناحیه پزشکان و پرستارانشان مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند.
گفتار دوم:همکاری پلیس و نهادهای دولتی و اجتماعی برای کاهش ترس از جرم سالمندان
بند نخست) قفلهای رایگان و ایمن سازی خانه‌ها استرالیا
در شهر ویکتوریا واقع در جنوب شرقی استرالیا، برنامه ای با هدف بهبود احساس امنیت، آرامش و رفاه شهروندان سالمندی که اخیراً بزه دیده واقع شده اند، به اجرا درآمده است. به این ترتیب که با همکاری پلیس پیش گیری از جرم و صنعت قفل سازی Lock wood، قفل‌هایی عرضه و نصب می‌شود که هیچ هزینه ای را برای فرد دریافت کننده به دنبال نخواهد داشت. دریافت کنندگان این خدمات باید شرایطی داشته باشند که مهم ترین آن عبارت است از:
دریافت کننده این نوع خدمات باید از گروه سنی افراد 60 سال به بالا باشد؛
آنها باید سابقه بزه دیدگی را داشته باشند، برای نمونه سالمندان بزه دیده جرم ورود غیر مجاز به خانه؛
آنها باید از آسیب‌های روحی و روانی یا ترس از جرم به عنوان نتیجه بزه دیده واقع شدن، رنج ببرند؛
گیرنده‌ها قادر به فهم طرز کار قفل‌ها باشند و توانایی فیزیکی برای کارکردن با آنها را نیز داشته باشند؛
در خانه فرد تقاضا کننده امکان نصب و به روز رسانی قفل‌ها در مقابل در ورودی و خروجی وجود داشته باشد؛
این خدمت صرفاً برای کسانی ارائه می‌شود که وضعیت مالی مناسبی نداشته و تهیه چنین تجهیزاتی برای آنها دشوار و هزینه بر است. (مانند سالمندان مستمری بگیر)
بند دوم) زنگ‌های هشدار دهنده شخصی در ولز جنوبی
در ولز جنوبی، در پی ابتکار عمل پلیس – در تعداد محدودی از مناطق در صورت درخواست – زنگ‌های امنیت شخصی در میان افراد مسن توزیع شده است. این زنگ‌ها برای کاهش ترس از جرم در میان سالمندان و همچنین پیشگیری فوری از تعرضات فیزیکی در نظر گرفته شده است. همچنین پلیس توسعه برنامه‌ای تحت عنوان «بازگشت امن» را عهده‌دار شده است. این برنامه در بردارنده اطلاعات اساسی از افرادی است که امکان گم شدن و سرگردانی آنها وجود دارد مانند سالمندان و مجانین. دوستان و آشنایان نزدیک آنها، نام، تصویر و سایر اطلاعات افراد در معرض خطر را در اختیار پلیس قرار می‌دهند، بخشی از این اطلاعات در اداره پلیس ثبت می‌شود و نسخه ای از آن نیز همراه با یک دستگاه ردیاب هشدار دهنده به شخص مورد نظر نصب می‌شود و این امکان را فراهم می‌کند که به محض گم شدن آنها، پلیس به راحتی بتواند آنها را ردیابی کند.
بند سوم) بهبود وضعیت گذرگاه عابر پیاده در بالتیمور

                                                    .