پایان نامه امیرالمومنین، امام صادق

«وَ ما اَرسَلنا مِن قَبلِکَ مِن رَسولٍ وَلا نَبی الاّ اِذا تَمَنّی اَلقی الشَّیطانُ فی اُمنیته… لِیجعَلَ ما یلقی الشَّیطانُ فِتنَهً للذّینَ فی قُلوبِهم مَرَضٌ…» و ما پیام آوری را پیش از تو نفرستادیم مگر این‌که وقتی آرزو می‌کرد (در رسالتش موفق شود) شیطان در این آرزو القا می‌کرد (تا اهل عناد با او مقابله کنند) برای این‌که خداوند وسوسه‌ی شیطان را آزمونی قرار داد برای بیمار دلان…
البته واضح است این آزمون برای کسانی است که ایمان فطری دارند و بالقوه مومن‌اند اما در این آزمون‌ها کفر خود را شکوفا می‌کنند و بعد از این به ابتلائات کافرانه عقاب می‌شوند. و اما مومنان در برابر این وسوسه‌ها گویی بنایی آهنین و شکست ناپذیرند «صَفّاً کَأنَّهُم بُنیانٌ مَرصُوصٌ».
زراره از امام جعفر صادق (علیه السلام) نقل می‌کند: «لَو أَن مُومِناً عَلی قُلَّهِ جَبَلٍ لَبَعَثَ الله اِلیهِ شیطاناً وَ یجعلَ لَه مِن ایمانِه أُنساً لا یستَوحِشُ اِلی اَحَدٍ» اگر مومنی بر فراز کوهی باشد خداوند شیطانی برای او بر می‌انگیزد و از ایمان همدمی برایش قرار می‌دهد که از ترس به سوی کسی میل نکند و در روایت دیگری از آن امام بزرگوار می‌خوانیم: «إنَّ الشَیاطینَ عَلی المُومِنینَ اَکثَرُ مِن الزَنابیرَ عَلی اللَّحمِ ثُمَّ قالَ هکذا بِیدِه الاّ ما دَفَع اللهُ» همانا شیاطین برای مومنان بیشتر از زنبورها بر تکه‌ای گوشت هستند سپس با دست به آسمان اشاره کرد و فرمود:مگر اینکه خدا آن‌ها را دور کند.
2-6-2-2-7. آزارهای دیگران
امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «لَو أَنَّ مُومِناً کانَ فی قُلَّه جَبَلٍ لَبَعَث اللهُ عَزَّ وَ جلَّ الیهِ من یؤذیهِ لِیأجُرَه عَلی ذلکَ» اگر مومنی بر فراز کوهی باشد به درستی که خداوند کسی را برای آزار او بر می‌انگیزد تا به این علت به مومن پاداش دهد. و از رسول الله(صلی الله علیه و آله) نقل شده «لَو کانَ المومِنُ فی حُجرِ فَأرَهِ لَقُیضَ اللهُ فیه مَن یؤذیهِ وَ قالَ المُومِنُ مُکَفَّرٌ» اگر مومن در سوراخ موشی باشد خداوند کسی را برای آزار او بر می‌انگیزد. البته این آزارها از سوی افراد مختلف به مومن می‌رسد.
2-6-2-2-7-1. منافقان
امام صادق (علیه السلام) فرمود: «ماکان و لن یکون مومن الا و له… منافق یقفوه اثره او منافق یری قتاله جهادا…» هیچ گاه مومنی نبوده و نخواهد بود مگر این که منافقی او را دنبال می‌کند یا منافقی که کشتن او را جهاد می‌پندارد.
عظیم ترین بلا این گونه مصایبی است که منافقان مومن نما بر سر اهل بیت رسول الله (صلی الله علیه و آله) آوردند به ویژه درماجرای کربلا که حضرت ابا عبدالله الحسین (علیه السلام) فرمود: «یا اهل الکوفه یا اهل المکر و الغدر و الخیلاء فإنه اهل بیت ابتلانا الله و بکم…»
ای اهل کوفه ! ای اهل نیرنگ و خیال پرداز ! بدرستی که ما اهل بیت هستیم و خداوند ما را گرفتار شما کرده است.
2-6-2-2-4-2. مومنان
امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «ما کان و لن یکون مومن الا و له… مومن یحسده…» همیشه چنین بوده که مومنی نیست مگر این که مومنی دیگر بر اوحسد می‌ورزد. و نیز رسول الله (صلی الله علیه و آله) فرمود: «ان الله اخذ میثاق المومن علی بلایا اربع، اشد‌ها علیه: مومن یقول بقوله یحسده…» به درستی که خدای تعالی با مومن بر چهار بلا پیمان بسته است که دشوارترین آن‌ها مومنی است که با او هم عقیده است ولی بر او رشک می‌ورزد.
2-6-2-2-7-3. خویشان
رسول الله (صلی الله علیه و آله) فرمود: «ما کان و لا یکون و لا هو کائن نبی و لا مومن الا و له قرابه یؤذیه» هیچ پیامبر یا مومنی نبوده و نیست و هیچ گاه نخواهد بود مگر این که خویشاوندی دارد که او را آزار می‌دهد.
2-6-2-2-7-4. همسایه
امام رضا (علیه السلام) از پدرانش از رسول الله (صلی الله علیه و آله) نقل کردند: «ما کان و لا یکون الی یوم القیامه مومن الا له جار یؤذیه.» هیچ وقت نبوده و تا قیامت هم نخواهد بود مومن مگر این که همسایه‌ای دارد که او را می‌آزارد.
2-6-2-2-7-5. همسر
سکونی از امام صادق (علیه السلام) نقل کرده: «قال امیرالمومنین (علیه السلام) ایاکم و تزویج الحمقاء فإن صحبتها بلاء و ولدها ضیاع» برحذر باشید از ازدواج با همسر سبک سر، براستی که همراهی با او بلا و فرزند او تباه است.
2-6-2-2-8. غم و اندوه
قال الصادق (علیه السلام): «إن العبد إذا کثرت ذنوبه و لم یجد ما یکفرها به ابتلاه الله عز وجل بالحزن فی الدنیا لیکفرها به فإن فعل ذلک به و إلا فعذبه فی قبره لیلقاه الله عزو جل یوم یلقاه و لیس شی یشهد علی بشی من ذنوبه» براستی که اگر گناهان بنده زیاد شود و چیزی برای پوشاندن و بخشیدن آن نباشد خداوند او را به اندوه در دنیا دچار می‌کند تا پاک شود و اگر نشد در گور عذابش می‌کند تا در قیامت خدا را در حالی ملاقات کند که چیزی بر گناهش شهادت ندهد.
«یونس بن یعقوب قال سمعت جعفر بن محمد (علیه السلام) یقول: … یا یونس إن المومن اکرم علی الله تعالی من أن یمر علیه اربعون لا یمحص فیها ذنوبه و لو بغم بصیبه لا یدری و ما وجهه و الله إن احدکم لیضع الدارهم بین یدیه فیزنها فیجد‌ها ناقصه فیغتم بذلک. فیجدها سوا فیکون ذلک حطا لبعض ذنوبه»
امام صادق (علیه السلام) به یونس بن یعقوب می‌فرمود: ای یونس براستی که مومن گرامی‌تر از آن است برای خداوند که چهل روز بگذرد و او را از گناهان پاک نسازد اگر چه با اندوهی که نمی‌داند علتش چیست.