گفتار دوم: مسئوولیت کیفری ناشی از محتوای مجرمانه توسط سایت‌های کاربرمحور 120
بند اول: نقد عملی پرونده 121
الف: استدلال دادگستری کرمان 121
ب: نقد ادله دادگستری کرمان 122
بند دوم: چگونگی نظام‌دهی مسؤولیت کیفری در سایت‌های کاربرمحور 124
فصل سوم : 129
نقش نهادهای حاکمیتی در حوزه مسؤولیت کیفری رسانه‌های الکترونیکی و اختیارات آنها 129
مبحث اول: پاسخ‌های قوه مقننه به جرایم و تخلفات رسانه‌های الکترونیکی 132
گفتار اول: پاسخ‌های با صبغه کیفری 133
بند نخست: بررسی قانون مطبوعات مصوب 1364 و اصلاحات 1379 و 1388 134
بند دوم: بررسی قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 و 1392 137
بند سوم: قانون جرایم رایانه‌ای مصوب1388 139
بند چهارم: بررسی قانون مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیرمجاز دارند 141

گفتار دوم: پاسخ‌های با صبغه حقوقی(مدنی) 143
بند اول: شرایط تحقق مسؤولیت مدنی 144
الف: وجود خسارت 145
ب: تقصیر یا ارتکاب فعل زیان‌بار 147
ج: رابطه سببیت 147
بند دوم: آثار مسئوولیت مدنی 148
الف: شیوه‌های جبران مالی 148
ب: شیوه‌های جبران غیرمالی 148
مبحث دوم: نقش نظارتی نهادهای قضایی خاص درپاسخ به جرایم رسانه‌های الکترونیکی 150
گفتار اول: هیأت منصفه 150
بند اول: دلایل شعب موافق 155
بند دوم: دلایل شعب مخالف 156
گفتار دوم: کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه 157
مبحث سوم: نقش نظارتی نهادهای اجرایی در پاسخ به جرایم رسانه‌های الکترونیکی…… 165
گفتار اول: نقش نظارتی هیأت نظارت بر مطبوعات 166
بند اول: بررسی صلاحیت متقاضی و مدیرمسئوول نشریه در جهت صدور پروانه انتشار 166
بند دوم: رسیدگی به تخلفات مطبوعات 167
بند سوم: لغو پروانه نشریات 167
گفتار دوم: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 169
بند اول: نقش نظارتی معاونت امور مطبوعاتی و تبلیغاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 170
بند دوم: مرکز توسعه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات رسانه‌های دیجیتال 175
گفتار سوم: پاسخ‌های صنفی 178
نتایج و پیشنهادات 182
فهرست منابع 192
منابع فارسی .192
1: کتاب‌ها 192
2: مقالات 194
3: پایان‌نامه‌ها و جزوههای درسی 196
4: قوانین 196
5: آیین نامه ها و تصویب نامه ها 197
6: طرح‌ها و لوایح 197
7: منابع لاتین 197
8: پایگاه‌های اینترنتی 199
پیوست‌ها و ضمائم .201
چکیده لاتین 230
فهرست علائم اختصاری
الف: به فارسی
چ. ……………………………………………………………………………………..چاپ
ج. ……………………………………………………………………………………..جلد
ش. ……………………………………………………………………………………شماره
ص. ……………………………………………………………………………………صفحه
صص. ………………………………………………………………………………..صفحهها
ر.ک. ………………………………………………………………………………….رجوع کنید
ه.ق. …………………………………………………………………………………..هجری قمری
ب: به انگلیسی
p……………………………………..Page
P.P ………………………………Pages
Ed………………………………… Edition
Vol……………………….Volume
OP.Cit……………….. Opera Citato
Ibid………………….. in the same place

مقدمه
مبادله اطلاعات و اندیشهها بین افراد انسانی از شرایط ضروری زندگی اجتماعی است. برقراری ارتباط بین افراد و گروهها، مستلزم وسایل خاصی است؛ که به کمک آنها انسانها بتوانند پیامها و خواستهای خویش را به یکدیگر منتقل کنند، با محیط زندگی بهتر آشنا شوند، خود را با آن هماهنگ سازند و یا برای بهبود شرایط آن اقدام نمایند .رسانه از ایما و اشاره و دود و کبوتر شروع شده تا به اینترنت و ماهواره رسیده است. دود و آتش از وسایل اولیه ارتباطات محسوب میشود. از آتش در شب و از دود آتش در روز برای ارسال پیام استفاده میشد. نمونه معروف آن، سرخپوستان هستند که با استفاده از قطع و وصل دود آتش، پیامهای مختلف میفرستادند. فریاد کشیدن و بوق زدن یکی دیگر از راههای ایجاد ارتباط در روزگار قدیم بوده است؛ که در جنگلها کاربرد بیشتری داشت. کبوترهای قاصد یا نامهبر از دیگر وسایل ارتباطی دنیای قدیم بود. اختراع خط از دیگر تلاشهای انسان برای ایجاد ارتباط شمرده میشد. ظاهراً سومریها عجله زیادی برای برقراری ارتباط با سایرین داشتند. مصریان نیز خط هیروگلیف را اختراع کردند. ایرانیان باستان با استفاده از اسب و سوار تازهنفس (چاپار) نامههای دولتی را با سرعت به نقاط مختلف میرساندند. انگلیسیها که معمولاً در کپی برداری استاد هستند، از این روش اطلاعرسانی استفاده کردند؛ و سیستم پست خود را بنیان نهادند. بعد از آنها آمریکاییها از روش چاپار ایرانی کپیبرداری کردند و با استفاده از اسب نژاد پونی، سیستم پستی به نام پونی اکسپرس در سال ۱۸۶۰ میلادی ایجاد کردند.
تولد رسمی رسانهها را باید از اختراع صنعت «چاپ» دانست که امکان انتشار گسترده و فراگیر رسانه‌های جمعی، به‌ویژه روزنامه و نشریات را فراهم‌ کرد. صنعت چاپ به صورت رسمی در میانه‌های قرن 15 میلادی انقلابی در حوزه رسانه‌های عمومی پدید آورد. در سال 1452 گوتنبرگ به ایده‌ی‌ چاپ متحرّک تحقق بخشید. در واقع او فناوری‌هایی را که سال‌ها قبل‌ برای آن‌ها فکر و تلاش شده بود، به ثمر رساند. ابداع گوتنبرگ ظرف مدتی حدود 40 سال در همه کشورهای بزرگ‌ اروپایی رواج یافت و در فاصله‌ سال‌های 1470-1460 چاپخانه‌هایی با این روش به وجود آمد.

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

اما این صنعت بعد از زمان گوتنبرگ نیز به پیشرفت خود ادامه داد. حدود سال 1490 روش‌های مختلف اسیدکاری روی صفحات فلزی شکل‌ گرفت. در سال 1550 اولین لنز توسط کاردون ایتالیایی‌ ساخته شد. آلومیس زنه فلدر نیز در سال 1796 روش لیتوگرافی را ابداع‌ نمود. وی به مخترع چاپ سنگی شهرت دارد. درسال 1822 میلیام چرچ اولین ماشین حروفچینی را به ثبت رسانید؛ و در سال‌های 1826 و 1852 نیس فورنیس و تالبوت تهیه فرم چاپ‌ روی صفحه‌های فلزی از جمله مس را به طریق فتومکانیکی ابداع‌ کردند؛ و با ساخت پرس دستی نمونه‌هایی تکثیر نمودند. در سال 1950 سیستم حروفچینی متوفتو اختراع شد؛ و در سال‌ 1965 دکتر هل با ارائه‌ی سیستمی نوین و ساخت دستگاه‌ اسکنر تحول بزرگی در حروفچینی و فتولیتوگرافی به وجود آورد. در ادامه‌ در سال 1976 اشعه لیزر در دستگاه‌های فتولیتوگرافی و حروفچینی به‌ کار گرفته شد. در حال حاضر مدتهای مدیدی است که روزنامهها و مجلهها چاپ میشوند؛ و سالها است که نسخههای دیجیتالی آن را میتوان در فضای سایبر مشاهده نمود.
از تکوین بروز ارتباط اجتماعی تا بروز و ظهور شبکه جهانی اینترنت که در اواخر قرن بیستم پا به عرصهی هستی انسان گذاشت؛ و این امر باعث آغازین پیدایش دهکده جهانی گردید؛ تا جاییکه با پیوند شبکه وب و گفتگوی برخط، اینترنت از موقعیت ملی و بین المللی خاصی برخوردار گردید. در سلسله تکامل این پدیده نوظهور بدواً پس از کارهای مقدماتی آلن تورینگ انگلیسی، کونراد تسوزه آلمانی، پرسپراکرت و جان ماوچلی و جان وان نیومن آمریکایی در سال های 1935 تا 1945، سرانجام نخستین رایانه، در سال 1948، در دانشگاه منچستر انگلستان راهاندازی شد. پس از راهاندازی نخستین رایانه در سال 1948، دو پیشرفت عظیم در سال1954 روی میدهد: از یکسو، نخستین رادیوی ترانزیستوری به بازار میآید؛ و ترانزیستور، نیای آیسیهای امروز است؛ از دیگر سو، آزمایشگاههای بل، نخستین لیزر را میسازند؛ نواری نورانی که قادر به انتقال مقدار انبوهی اطّلاعات است.
پس از تشکیل شبکههای رایانهای نوبت به اینترنت رسید. شبکهی اینترنت از دهه 1970 توسط وزارت دفاع آمریکا به ‌نام آرپانت آغاز به‌کار کرد. آرپانت ابتدا قصد داشت کامپیوترهای وزارت‌ دفاع آمریکا را که در ناحیه وسیعی پراکنده بودند؛ به هم متصل کند؛ یکی از اهداف آرپانت تحقیق در سیستم‌های کامپیوتری پراکنده برای دست‌یابی به‌ اهداف نظامی بود. این شبکه طوری طراحی شده بود که می‌توانست پیام‌ها را از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر با انعطاف و با قدرت منتقل کند. طرح‌ آرپانت خط سیرهای زیادی را بین کامپیوترها فراهم کرد. سال 1971 را میتوان نقطه عطفی در ارتباطات دانست. در این سال اولین پست الکترونیک توسط یک مهندس آمریکایی به نام ری تامپسون ساخته شد؛ و به عنوان اولین سرویس تجاری پست الکترونیک ارتباط 25 شهر جهان را برقرار کرد.
در دهه 1980 بنیاد ملی علوم آمریکا، آرپانت را با سرعت بالا به‌نام شبکهی ان‌اس‌اف توسعه داد.
درحال ‌حاضر شبکهی ان‌اس‌اف بزرگراه داده‌های اصلی ‌اینترنت را شکل می‌دهد. در سال 1986، شبکه جهانی وب (نظامی مبتنی‌ بر اینترنت که از صفحات مرتبط با یکدیگر تشکیل‌ می‌شد) راه‌اندازی شد. در سال 1989 مؤسسه اروپایی سرن، روش ابرمتنرا در اینترنت به ‌کار برد؛ که عامل اصلی پدیدآیی وب گردید و متداول‌ترین شبکه در اینترنت است. شبکهی جهانی اینترنت نیز در اوایل دهه 90 کار خود را آغاز نمود، و از آن زمان ترکیبی از پست الکترونیکی، وب و گفتوگوی برخط باعث‌ گردید تا اینترنت از موقعیت ملی و بینالمللی خاصی‌ برخوردار شود. ظهور اینترنت و در واقع همه‌گیر شدن آن انقلابی بزرگ و همه جانبه در صنعت ارتباطات بود؛ که هم اکنون نیز ادامه دارد. در اِطلاق کلمه انقلاب به این پدیده هیچ اغراق و غلوی به کار نرفته است. اینترنت انقلابی است در عالم ارتباطات با گستره‌ای وسیع که نیروی بالفعل و بالقوه آن بسیار فراتر از دیگر اختراعات مانند تلفن و تلویزیون و ماهواره و فکس و غیره می‌باشد.
رایانه و تکنولوژى اطلاعات، تهدیدى جدى نه تنها به منافع افراد و کشورها، بلکه با توجه به بین‌المللى بودن این تکنولوژى، تهدیدى علیه جامعه بین‌المللى است. همین امر نیز موجب واکنش سازمانهاى بینالمللى و منطقهاى به این جرایم شده است. پیشگیرى و مبارزه با این جرایم که غالباً بعد فراملى دارد؛ و بعضاً شکل سازمانیافته نیز به خود گرفته است، مستلزم اقدامات هماهنگ در سطح ملى و بینالمللى است. گسترش روزافزون و بلاانقطاع رایانه و تکنولوژی هر روز بر پیچیدگی و درهمتنیدگی جرایم سایبری و رایانهای افزوده است؛ و موضوعات حادث و جدید و بعضاً غیرقابل پیشبینی ایجاد میکند. همین موضوع کار تنسیق روابط حقوقی را در حوزه فضای مجازی بیش از پیش سنگین میکند و وظیفه حقوقدانان، قانونگذاران و دادرسان را بسیار دشوار میسازد.
بدین منظور، سازمانهاى فوق اقداماتى را در راستاى مبارزه با جرایم رایانهاى انجام دادهاند. بررسى این اقدامات از جهات مختلف به ویژه انعکاس در حقوق داخلى و هماهنگى با سایر کشورها در راستاى مبارزه مؤثر با این جرایم و پیشگیرى از آنها مفید به نظر مى‌رسد.
1- تبیین موضوع تحقیق
همزمان با رشد تکنولوژی کامپیوتر در عصر ارتباطات مسائل مربوط به کامپیوتر بحثهای تخصصی فراوانی را به دنبال آورده است. امروزه اینترنت نوعی شبکهی کامپیوتری جهانی است؛ که می‌تواند ارتباط بین کامپیوترهای نقاط دور از هم را به ‌منظور مبادله دادهها فراهم کند؛ و با این‌که شبکه‌های کامپیوتری دیگری نیز وجود دارند، هیچ‌یک ازنظر بزرگی‌ و اهمیت قابل مقایسه با اینترنت نیستند. اینترنت از چندین شبکه تشکیل‌ می‌شود و مشابه شبکه تلفنی بینالمللی است؛ که در آن، به‌جای ارتباط صوتی، ارتباط کامپیوتری برقرار می‌شود؛ و از این ‌روی اینترنت می‌تواند همه نوع اطّلاعات اعم از متن، صدا، تصویر و ویدئو را با کارایی زیاد، بین‌ کامپیوترهای سرتاسر دنیا که به آن وصل هستند، انتقال دهد. بهنظر میرسد که تفاوت این دو نوع وسیلهی ارتباطی در انتقال نوع محتوای ارسالی نمیباشد؛ بلکه در نوع پروتکل آنها است. در حال حاضر تلفن نیز میتواند انواع محتوا اعم از صوت، متن، تصویر و فیلم را انتقال دهد. بنابراین با ترکیب این مراحل و قبول ﺗﺄﺛﻴﺮ این پدیده اجتماعی باعث شد تحولات غیرقابل وصفی در رسانهها رخ دهد؛ و به تبع آن رسانههای الکترونیکی پا به منصهی ظهور گذارند؛ و امروزه شاهد انواع و اقسام سایتها، وبلاگها، نشریات الکترونیکی و… باشیم. در بخشهای آتی به تشریح مولفههای مرتبط با موضوع تحقیق خواهیم پرداخت.
تنوع و گستردگی گونههای مختلف تارنماهای اینترنتی از جمله خبرگزاریها، پایگاههای خبری، وبلاگها، شبکههای اجتماعی و انواع دیگر تارنماها مسائل پیچیدهای را از جهت حقوقی و به خصوص حقوق جزا موجب شده است. در حال حاضر خبرگزاریها، پایگاههای خبری و وبلاگها به موجب تبصره 3 و 4 ماده (1) قانون مطبوعات مصوّب1364 و اصلاحات بعدی مصوّب 1379 و 1388 ذیل قانون مطبوعات قرار گرفتهاند، ولی متأسفانه عملاً در قلمروی سیاست جنایی قضایی و اجرایی بر خلاف مقصود مقنن، برخوردها به گونهای است که صرفاً خبرگزاریها و پایگاههای اطلاعرسانی رسمی تحت شمول قانون مطبوعات دانسته میشوند. در کنار اینها واقعیتی در کشور ما وجود دارد، استفادهی گستردهی کاربران ایرانی از شبکههای اجتماعی همانند کلوب ایرانیان، نت ایران، فیسنما و … که هر روزه شاهد هستیم مباحث جدیدی را از حیث حقوقی مطرح میسازد؛ که در این میان حقوق کیفری میبایست پاسخی درخور و مناسب را در این رابطه فراهم آورد. بررسی مسؤولیت کیفری در رسانههای الکترونیکی و شبکههای اجتماعی از جهات زیر متفاوت از مسؤولیت در مطبوعات کاغذی بوده است؛ و مستلزم تحقیق جداگانه میباشد:

الف- در مطبوعات کاغذی تنها مدیرمسؤول و نویسندهی مطلب دخیل هستند؛ در حالیکه در فضای اینترنت علاوه بر موارد فوق، مدیران سایتهای خبری، مدیران سایتهای میزبان و ارائهدهنده خدمات دسترسی (ISP) نیز حضور دارند، که به پیچیده شدن موضوع میانجامد.
ب- در خصوص نشریات الکترونیکی نوعی ابهام قانونی وجود دارد؛ در حالیکه تبصره 3 ماده 1 قانون مطبوعات، نشریات الکترونیکی را مشمول قانون مطبوعات قرار داده و آییننامه اجرایی قانون مطبوعات به تعریف آن پرداخته است، ماده واحده الحاقی فوق الذکر به قانون مطبوعات تعریف متفاوتی از نشریات الکترونیک به دست داده و با تمایز میان نشریۀ الکترونیکی و خبرگزاری، عملاً تنها خبرگزاریها و پایگاههای اطلاعرسانی خبری که دارای مجوز میباشند؛ را مشمول قانون مطبوعات دانسته است. به نظر میرسد بررسی ابهامات و تناقضات مذکور مستلزم تحقیق جامع میباشد.
ج- مقتضیات و الزامات رسانههای برخط متفاوت از مطبوعات کاغذی است؛ و قرار دادن حتی خبرگزاریها بدون توجّه به ماهیت آن ذیل قانون مطبوعات چندان مطلوب نیست. به همین دلیل نیز در مقدمۀ طرح «قانون نظام جامع رسانههای همگانی» آمده است: «قانون فعلی مطبوعات به هیچ وجه متناسب با ظرفیت عظیم رسانههای موجود و ابزاری که این بار را به دوش میکشد نیست. قانون فعلی نه در بعد نظارت و نه در بعد حمایت توان تحمل این بار عظیم را ندارد.»
د- مطابق اصل 24 قانون اساسی، آزادی مطبوعات به رسمیت شناخته شده است. با توجّه به این اصل و سایر اصول از جمله اصل 168 که متضمن لزوم آزادی بیان میباشد، بایستی مسؤولیت افراد دخیل در فعّالیّتهای رسانههای برخط و نشریات الکترونیکی و نحوۀ رسیدگی به جرایم آنان به گونهای باشد که آزادی بیان مذکور در روح قانون اساسی به نحو شایسته محقق گردد.
صرفنظر از جرایمی که از طریق رسانه‌ها قابل ارتکاب است، موضوع مهم‌تر درباره رسانه‌ها که در چارچوب حقوق جزای عمومی میگنجد، موضوع مسؤولیت کیفری گردانندگان رسانه‌های الکترونیکی نسبت به جرایمی است که از طریق رسانه‌ها ارتکاب می‌یابد. سودمندی رسانه‌های الکترونیکی از جنبه‌های مختلف توسعه سیاسی،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *