بیشتر افراد از ریاضیات و آمار می ترسن اما چه بخواهید و چه نخواهید آمار و ریاضی بخش مهمی از فعالیتای بازار سهام رو تشکیل میدن. بررسی تکنیکال راهکاریه که به کمک شما میاد. عده ی زیادی از کارشناسان از بررسی تکنیکال استفاده می کنن. در نگاه اول بررسی تکنیکال پیچیده به نظر می رسه و سرمایه گذاران فکر می کنن که از اون سر درنمی بیارن. اما بررسی تکنیکال چیه؟ بررسی تکنیکال مطالعه و بررسی الگوها و نمودارهایی از روند بازاره که شرایط سهام رو واسه سرمایه گذار مشخص می کنه. واسه آسون تر شدن مطلب به این تعریف دقت کنین: یک روز قیمت سهم بالاست و روز دیگر ممکنه قیمت سقوط کنه، اما اگه به تغییرات قیمت در طول زمان دقت کنین، روندها و الگوهایی رو در این راه به دست میارید. مطالعه نمودارهای این الگوها و روندها رو بررسی تکنیکال می گن. وقتی بدونین بررسی تکنیکال چیه، می تونین به نقش مهم شاخصای تکنیکال پی ببرین.

قبل اینکه یاد بگیریم بررسی تکنیکال چیه و چیجوری باید از اون استفاده کرد، تعدادی از ویژگیای شاخص اونو مرور می کنیم:

تاریخ تکرار می شه

طبق بررسی تکنیکال روند قیمتا در طول زمان تکرار می شه. پس با نگاهی به نمودارهای سهام و کسب اطلاعاتی در مورد قیمت و اندازه سهام در گذشته میشه به تغییراتی که در آینده رخ میدن، پی برد. پس با این راه و روش میشه سقوط و اوج گرفتن سهام رو پیش بینی کرد.

بررسی تکنیکال در مقابل بررسی بنیادی

راه و روش بررسی تکنیکال در مطالعه نمودارهای سهام دقیقا مخالف با راه و روش بررسی بنیادیه. اگه شما تحلیلگری با راه و روش بنیادی باشین، صورتای پولی شرکت تون یعنی ترازنامها و صورتای درآمد رو واسه رشد پنهون بررسی و مطالعه می کنین. نکته ی قابل توجه دیگری که به اون توجه می کنین عواملیه که بر افزایش درآمد شرکت در آینده اثر می ذارن. مثلا شرایط کار و کاسبی جدیدی رو که در حال شکل گیریه پیگیری می کنین. فناوریای جدید هم نگران دیگر شماس. از اونجا که بررسی تکنیکال به چرخش و حرکت قیمت سهام به شکل دایره وار باور داره، در راه و روش شما نقشی نداره. اگه روند و حرکت قیمت رو روی این دایره بدونین، می تونین تصمیمات سرمایه گذاری مناسبی بگیرین. واسه شناخت و باخبر شدن از الگوی قیمت جاری باید وسایل تحلیلی در اختیار داشته باشین. میانگینا، نمودارها و شاخصای مختلف شما رو در این مورد کمک می کنن.

پایه های بررسی تکنیکال چیه؟

قیمتای بازار تموم اطلاعات یک سهم رو مشخص می کنن

پیش از این عنوان شد که بررسی بنیادی به اطلاعات و مسائل پولیِ یک سهم می پردازه. اگه یک بررسی گر تکنیکال باشین، معتقدید که سرمایه گذاران همه چیز رو درباره یک سهم میدونن و از این اطلاعات واسه تصمیم گیری خرید و فروش استفاده می کنن. این اطلاعات بعدا بر قیمت و نمودار سهام اثر می ذاره. واسه همین در این نوع بررسی از الگوها و نمودارها واسه بررسی روند بازار استفاده می شه و به شاخصای بنیادی توجه نمی شه.

الگوها به تکرار تمایل دارن

یکی دیگر از فرضیات بررسی تکنیکال بر این باور استواره که روندها میل به تکرار دارن. یعنی فرض کنین نمودار سهم به شکل الگوی فرضی A-B-C تغییر می کنه. پس هر وقت به نقطه C می رسیم، قدم بعدی بازگشت به A و بعد B هستش و در آخر بازگشت دوباره به طرف Cه. این الگو بی تغییر و شکست، درزمان زمان تکرار می شه. طبق همین بررسیای تکنیکال میشه روند رو پیش انگار کرد و وگرنه با نگاهی بنیادی دید کلان خود رو واسه بررسی شرایط از دست میدید.

قیمت سهم از الگوهای خاص پیروی می کنه

بررسی تکنیکال سهام طبق این باور که نمودار هر سهم روند منحصربه فرد خود رو داره و قیمتا فقط طبق این روند تغییر و تغییر پیدا می کنن. هر تغییر و تحرکی در قیمت سهم تغییر بعدی رو راهنمایی می سازه. وقتی شما سنگی رو درون حوض آبی میندازین، امواج تکراری روی آب تشکیل می شه و پس از مدت زمان کمی از بین میره. بار بعدی که سنگی رو پرتاب می کنین، امواج مشابهی روی آب ایجاد می شه. این روندِ قابل پیش بینی به شکل مثل در نمودارهای سهام هم رخ می ده. هر حرکت و تغییری در وضعیت سهام از الگوهای قبلی پیروی می کنه، ولی ممکنه این تغییرات دقیقا مثل امواج آب با شدتای مختلفی نسبت به گذشته رخ بدن، در حالی که الگو و روند هم اونقدر بی تغییره.

طبق این مفروضات می تونین از ۳ شاخص تکنیکال واسه تعریف روند بازار و پیش بینی قیمت سهم استفاده کنین نمودارها، میانگینای در حال تغییر و شاخصای تکانه ای.

نمودارها

نمودار قیمتا از عادی ترین ابزارهاییه که به عنوان شاخص تکنیکال در بررسی تکنیکال استفاده می شه. نمودار حجمی، تعداد سهمای خرید و فروش شده ی یک شرکت رو در طول زمان نشون می ده. واسه انجام بررسی تکنیکال باید روندهای گذشته یا نمودارهای میله ای و شمعدانی رو بررسی کنین. نمودار شمعدانی نوع ویژه ای از نموداره که در بررسی تکنیکال کاربرد داره و به شکل یه سری از شمعای متوالیه. از این نمودارها واسه بررسی روند خطی استفاده می شه و در اونا تغییرات سهام در طول زمان نشون داده می شه.

میانگینای در حال تغییر

میانگینای متغیر واسه برداشتن لغزشای لحظه ای در نمودار سهام بررسی می شن. بعضی وقتا قیمت سهام در مدت زمانی کوتاه با شیب تندی حرکت می کنه و این تغییرات بررسی روندها رو مشکل می کنه. واسه کنار گذاشتن این تغییرات یک باره و دست یافتن به نتایج باثبات، میانگین قیمت چند روز محاسبه می شه. مثلا اگه قیمت ۵ روز یک سهم به این شکله: ۵۰ ، ۵۳ ، ۴۷، ۴۵ و ۵۲ تشخیص راه حرکت قیمت کمی سخت می شه. با این حال اگه بتونین میانگین قیمتا رو به دست بیارین و با میانگینای ۵ روز آینده و ۵ روز گذشته مقایسه کنین، به دید خوبی دست پیدا می کنین. این میانگین گیری، SAM یا میانگین متغیر آسون نام داره. روش دیگر بررسی میانگین، استفاده از میانگین متغیر نمایی یا EMAه. میانگین وزنی خطی هم کاربرد داره. به خاطر داشته باشین که این مدلا در بازه های زمانی بیشتر از ۵ روز و در بازه های زمانی ۱۰ روزه و یک ماه کاربرد دارن.

شاخصای تکانه

این شاخصا وسایل آماری ای هستن که طبق داده های حجمی و قیمتی سهام حساب می شن. این شاخصای تکنیکال به عنوان ابزارهایی جهت حمایت از نمودارها و میانگین استفاده می شن. واسه تأیید دیگاه خود در مورد سهام مختلف و با استفاده از شاخصای قبلی می تونین از شاخص تکانه جهت توجیه و دلیل بهتر کمک بگیرین. تعدادی از شاخصای تکانه، نشونه هایی هستن که قبل از حرکت و تغییر قیمت مورد انتظار شما رخ میدن و ثابت می کنن که پیش بینی شما درسته. به این شاخصا، شاخصای پیشرو گفته می شه. بقیه نشونها وقتی ظاهر می شن که سهم، حرکت خود رو در راه مشخصی شروع کنه. این شاخصا، شاخصای پسرو نام دارن و نشون میدن که سهم به راه خود ادامه می ده.

اهمیت استفاده از بررسی تکنیکال

راه و روش ریاضیاتی

بررسی تکنیکال از احتمالات کمک میگیره. به کمک احتمال میشه وضعیت بازار سهام رو پیش بینی کرد، طوری که به بررسیای جزئی و مداقه کردن احتیاجی نباشه. با این نوع بررسی دید خوبی نسبت به آینده و روندها به دست میاد و محاسبه تغییر قیمتا مشخص می شه. سرعت و دقت این روش خیلی بیشتر از بررسی بنیادیه.

تعریف روندهای کوتاه مدت

بررسی بنیادی بیشتر واسه سرمایه گذارانی مفیده که به فکر سرمایه گذاریای بلندمدت (۳ تا ۵ ساله) هستن. دلیل اینه که هر مدلِ کسب وکار واسه سودآوری و موفقیت به زمان نیاز داره. پس سرمایه گذاران بلندمدت باید صبوری کنن. زمان در بررسی تکنیکال مطرح نیس. موفقیت هر سهم به سودآوری شرکت وابسته. پس واسه سرمایه گذاری بلندمدت نمیشه به بررسی تکنیکال براش کافی بود چون در این نوع بررسی، آینده نزدیک مورد بررسی قرار میگیره. مثلا اگه شرکتی بخش جدیدی به کسب وکار خود اضافه کنه و این بخش شروع به درآمدزایی و سودآوری کنه، قیمت سهام اون شرکت زیاد می شه. اما با مطالعه گذشته و سوابق این شرکت چیجوری می تونین اینجور رشدی رو پیش بینی کنین؟ یعنی بررسی بنیادی تنها قسمتی از اثرات قیمت رو نشون می ده. همین بخش جدیدی که در شرکت فرضی بحث کردیم، نمیتونه یک شبه به رشد و تولید برسه و این تغییرات نیازمند زمونه. در اینجور شرایطی بررسی تکنیکال تصویری روشن به شما می ده و ۳ تا ۶ ماه آینده رو واسه تون پیش بینی می کنه. پس نگاه خُرد و کلان در بررسی تکنیکال و بنیادی در کنار هم پاسخگوست.

نشونه هایی از خطرات در کمین

بعضی وقتا خطر سقوطی که یک سهم رو تهدید می کنه از چشما جا می مونه. وسایل بررسی بنیادی از پیش انگار اینجور مشکلی عاجزند اما با وجود مطالعه و سوابق و استفاده از بررسی تکنیکال این روند قابل پیش بینیه. بررسی تکنیکال دلیل سقوط رو شناسایی نمی کنه اما اتفاق اونو به شما گوشزد می کنن. مثلا قبل از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۹ میلادی، همه چیز در بازار سهام آمریکا خوب پیش می رفت. هیچکی نمی تونست بفهمد که سقوط در راه اما بررسی تکنیکال پیش انگار کرده بود که بازار در آستانه ی سقوط شدیده.

برگرفته از: kotaksecurities.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *