اهمیت روانشناسی موفقیت

«موفقیت، یعنی دوست داشتن خودتون، دوست داشتن چیزی که انجام میدید و دوست داشتن روشی که انجامش میدید.»

– مایا آنجلو

 

 

هر یک از ما در زندگی با فراز و نشیبای متفاوتی روبه رو هستیم و وقتی خودمون رو با دیگری مقایسه می کنیم، به نظرمون می رسه که روزگار مساوی برخورد نکرده. اما من باور دارم به هر یک از ما دقیقا همون مقداری داده شده که واسه یادگیری از این سفر داخلیِ الهیِ منحصربه فرد به اون نیاز داریم.

آدمای زیادی رو دیده ام که فقط زندگی می کنن؛ اجازه میدن نیروهای بیرونی واسه شون تصمیم بگیرن و جهت شون رو تعیین کنن. علاوه بر این، باید تأکید کنم که همه ما در راه زندگی، ناخودآگاه اون چیزی رو بازسازی می کنیم که واسه مون آشناست، این مراحل ادامه پیدا میکنه تا وقتی چیز بهتری رو انتخاب کنیم و آگاهانه در اون راه قدم برداریم.

اگه با آغوش باز به طرف یادگیری برید، مطمئن باشین که این سختی، علم فوق العاده ای واسه تون به ارمغان میاره و همین دانشه که شما رو به طرف روشنگری هدایت می کنن. یکی از بزرگترین هدایایی که من به عنوان روان دکتر (psychotherapist) گرفتیم، خِرد جمعیِ مراجعه کنندگانمه. واسه من افتخار بزرگیه که در راه شکست دادن رقابتای زندگی، در آغوش کشیدنِ داشته ها و تواناییا، و حرکت به طرف خودشکوفایی، از نزدیک اونا رو همراهی کنم.

واسه موفق بودن، باید بیدار شیم، باید از جا برخیزیم و با تموم وجود در میدون ی زندگی حاضر شیم. باید خودمون رو با شگفت انگیزترین سرنوشتا هماهنگ کنیم و راه مناسبی رو به طرف اون طراحی کنیم. باید آگاهانه راهی رو انتخاب کنیم که بیداریِ آگاهی مون رو هم از دید فردی و هم جمعی، آسون کردن کنه.

همه چیز در زندگی به هم پیوستهه. در راه تکامل مون، روابط و کار و زندگی مون هم شکل می گیرن. هم اینجور، همین طور که تحت اثر روابط و کارمون هستیم، تکامل پیدا میکنیم.

من به عنوان کسی که حدود ۲۰ سال از عمرش رو روان دکتر بوده و حدود ۱۵ سال هم کارآفرین، فهمیده ام که سلامت روانی و موفقیت شغلی، واقعا دو روی یک سکه هستن. تنها زمانی که آگاه، سالم و متعادل هستیم می تونیم در مورد ی روابط عاطفی، سلامتی، استفاده از زمان و پول کارکرد موفقی داشته باشیم.

اینا پیشنهادام واسه تسلط بر روانشناسی موفقیت هستن:

۱. درباره چراییِ کاری که انجام میدید، آگاهی پیدا کنین

همه ما به دلیلی به موقعیتای شغلی و عاطفی فعلی دست پیدا کردیم. نقش هامون رو در خونواده یاد گرفتیم و بیشتر اون قدر الگوها رو بازسازی می کنیم تا در آخر راه خود رو از بین شون پیدا کنیم. عادات قدیمی رو کنار بذارین، همون عاداتی که دیگر به دردتون نمی خورند.

۲. آغوش تون رو به طرف کامیابی باز کنین

روانشناسی شناختی پیشنهاد می کنه که افکارمان رو پیش از احساسات و رفتارهایمان بذاریم. نباید خودتون رو با باورهای محدودکننده، به غل و زنجیر بکشین. همونجوریکه دکتر جویس بِرادرز (Joyce Brothers) گفته: «موفقیت واقعا حالتی ذهنیه. اگه می خواید موفق شید، پس باید به دید شخص موفق به خودتون نگاه کنین.» به قدرت افکارتان اعتماد داشته باشین و همه خوبیا رو به طرف زندگی تون هدایت کنین.

۳. توجه خود رو به «حالا» متمرکز کنین

به گذشته احترام بذارین، از اون یاد بگیرین و بعد هم رهایش کنین. درباره آینده هم نگران نباشید. به سراغ قدرت فوق العاده روشای ذهن آگاهی هم چون تنفس عمیق و مدیتیشن برید. این تمرینا شما رو در لحظه جاری، محکم و پایدار می کنن.

۴. قدرتِ هدف رو پیدا کنین

وین برقرار (Wayne Dyer) می گه: «هدف ما، واقعیت رو شکل می ده.» اهداف اصلی زندگی تون رو شناسایی کنین، اونا رو روی کاغذ بیارین و با اونا زندگی کنین.

۵. دید خود رو گسترش بدین

همونجوریکه در روانشناسی ورزشی گفته می شه، تجسم مثبت، احتمال موفقیت رو افزایش می ده. از خودتون بپرسید اگه چراغ جادو داشتم، چه آرزوهایی می کردم. سطح خواسته هاتون رو بالا ببرین. به دنبال نقاط قوت و تواناییایی در خود بگردید که به بقیه نفع برسانند. روابط «برد-برد» بسازین تا کائنات با تموم قدرتش از اون حمایت کنه. واسه خودتون «تابلوی تجسم» درست کنین.

۶. سرزنش گر درون تون رو خاموش کنین

به صدای درون تون توجه کنین و ببینین افکار منفی ای وجود دارن که شاید ریشه در گذشته داشته باشن یا نه. با «زوم اوت» کردن و فاصله گرفتن، از باورهای منفی جدا شید و از زاویه دیگری، به عنوان شخصی بی طرف، به این وضعیت نگاه کنین.

۷. مثبت اندیشی رو تمرین کنین

طبق قانون جذب، هر مثبتی، مثبت دیگری رو جذب می کنه. فهرستی از اون چیزایی که قدردان شون هستین تهیه کنین. به جای بدترین منتقد، بهترین تشویق کننده خود باشین.

۸. قبول کردن رو تمرین کنین

انرژی خود رو با جنگ و مقاومت در برابر چیزی که نمی تونین تغییر بدین (مثل آدما، احساسات شون، رفتارهایشان و…) هدر ندین. عوضش نیروی خود رو جمع کنین واسه تغییر چیزی که می تونین (مثل تفکرتون، رفتارهایتان، حد و مرزهایتان و…). ببخشین و رنج و خشما رو آزاد کنین؛ این کار رو واسه آزاد کردن خودتون از این زنجیره ها انجام بدین.

۹. به دنبال پیشرفتای شخصی و حرفه ای باشین

همه ما بعضی وقتا به مشکلات برخورد می کنیم، اما چگونگی واکنش مونه که تعیین می کنه در دور باطل گرفتار شده ایم و همیشه دور خودمون می بچرخیم، یا رشد می کنیم و بزرگ میشیم. به خودتون فرصت بدین و بدونین که همه ما آدم هستیم و در جریان. از اشتباهات عبرت بگیرین، انعطاف پذیر باشین و با قدرت پیش برید.

۱۰. خودتون رو عاشقانه دوست داشته باشین

با خودتون مهربون باشین و به خودتون اهمیت بدین. بین کار و زندگی تعادل بسازین و شبکه حمایتی مثبتی واسه خود بسازین. این عشق به خود رو با تعهد به برسی به بزرگترین موفقیت هاتون در زندگی نشون بدین.

موفقیت یعنی زندگی با تموم وجود، با راستی و با شجاعت، اونم به شکل ای که تا جای ممکن با بهترینای خودتون و بقیه هماهنگ شید.

برگرفته از: huffingtonpost

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *