رنگ کردن تخم مرغ واسه سفره هفت سین

قدم اول: وسایل مورد نیاز رو تهیه کنین

قبل از هر چیز باید چند تخم مرغ تهیه کنین. تخم مرغا رو در ظرف مخصوص بذارین و کمی نمک روی اونا بپاشید؛ بعد روی اونا آب بریزین. پس از جوشیدن آب، اجازه بدین که با شعله کمتر، به مدت ۱۰ دقیقه کمی آهسته بجوشه. در مرحله بعد باید تخم مرغا رو از ظرف بیرون بیارین. اونا رو در ظرف آب سرد بذارین تا خنک شن. قبل از شروع رنگ آمیزی تخم مرغا رو در یخچال بذارین تا سرد شن. واسه ادامه کار به ابزارهایی مثل پالت رنگ، ظرف واسه ترکیب رنگ، قاشق و دستورالعمل واسه تهیه ی رنگ نیاز دارین. می تونین از رنگ غذا هم استفاده کنین.

قدم دوم: رنگای مورد نظرتون رو آماده کنین

واسه تهیه و ترکیب رنگا به دستورالعمل پالت رنگی که خریده اید نیاز دارین. اما در حالت کلی، می تونین چند قطره از رنگ رو در آب یا سرکه (یک قاشق غذاخوری) بریزین. رنگ غذای مایع معمولا باید با سرکه ترکیب شه. پس کمی از هر دو مایع رو در دسترس بذارین. آب رو در ظرفی بریزین که فضای کافی واسه تخم مرغ رو هم داشته باشه. پیشنهاد می کنیم از یک ظرف گود و پلاستیکی استفاده کنین.

رنگا رو در نزدیکی خود بذارین. تخم مرغای پخته رو هم در دسترس بذارین. قبل از شروع کار با رنگا، محل رو با روزنامه بپوشونین تا محیط کثیف نشه. یک کارتن مخصوص تخم مرغ هم در اختیار داشته باشین تا تخم مرغای رنگ شده رو واسه خشک شدن روی اون بذارین.

قدم سوم: طرحای راحت رو روی تخم مرغا بکشین

اگه می خواید طرحای بیشتری روی تخم مرغا اضافه کنین، پیشنهاد می کنیم با مداد شمعی، کش پلاستیکی یا برچسب، طرح راحت ی خود رو روی اونا بکشین. پوشاندن پوست تخم مرغ با نوار چسب، برچسب، کش پلاستیکی یا نقاشی با مداد شمعی، مانع از رنگی شدن این نواحی می شه تا بتونین طرحای مورد نظر خود رو روی اونا بکشین.

می تونین یکی از تخم مرغا رو با رنگ روشن رنگ آمیزی کنین و بعد بخشایی از اونو با رنگ تیره تر طراحی کنین.

می تونین طرحای تزئینی دیگری رو پس از رنگ آمیزی کلی روی تخم مرغ بکشین. این موارد به سلیقه شما بستگی دارن.

قدم چهارم: تخم مرغ رو درون ظرف رنگ بذارین

تخم مرغ پخته رو با قاشق مخصوص وردارین و اونو درون ظرف رنگ تون بذارین. می تونین تنها نصف تخم مرغ رو درون ظرف بذارین تا نیمه ی دیگر بی رنگ بمونه. تخم مرغ رو کمه کم به مدت ۳ دقیقه درون ظرف بذارین.

هرچقدر که بیشتر منتظر بمونین، پوست تخم مرغ رنگ بیشتری به خود جذب می کنه. پس واسه پررنگ شدن باید بیشتر منتظر بمونین.

قدم پنجم: تخم مرغ رو از ظرف رنگ خارج کنین و اونو روی محلی که با روزنامه پنهون شده بذارین

در این مرحله می تونین یک قطره رنگ روی تخم مرغ بریزین و با یک نی، اونو فوت کنین تا بتونین طرحای رنگی بیشتری بسازین. می تونین با قلم مخصوص، رنگ رو روی سطح تخم مرغ پخش کنین.

واسه زیبایی بیشتر تخم مرغ می تونین این کار رو با رنگای مختلف انجام بدین. می تونین تخم مرغ رو بار دیگر در ظرف رنگ بذارین تا بخشی از اون رنگ آمیزی شه. بعد طرح راه راه رنگارنگ بسازین. با باز کردن نوارچسب، کش پلاستیکی یا برچسبا می تونین قسمتایی که بی رنگ باقی مونده رو با رنگ دل خواه خود رنگ آمیزی کنین. در آخر تخم مرغ رو در کارتن مخصوص بذارین تا خشک شه.

روشای مختلف درست کردن تخم مرغ رنگی

روش اول: تخم مرغای مرمری

۱. رنگ مورد نظر رو طبق دستورالعمل تهیه کنین یا از رنگ غذا استفاده کنین

اگه می خواید تخم مرغا رو بخورین، پیشنهاد می کنیم از رنگای خوراکی استفاده کنین.

 • به ظرف رنگایی که تهیه کردین، یک قاشق غذاخوری روغن مایع اضافه کنین. اگه می خواید تخم مرغ رو به روش معمولی رنگ کنین یا اونو به یک رنگ پایه برسونین، باید این کار رو قبل از ایجاد طرح مرمری انجام بدین؛ چراکه پس از اضافه شدن روغن، نمی تونین این کار رو انجام بدین. کارتون رو با اضافه کردن کمی روغن به رنگا شروع کنین. روغن بیشتر، حالت مرمری متفاوتی ایجاد می کنه.
 • قطرهای کمی از مخلوط رنگ غذا و سرکه رو واسه رنگ پذیری بهتر در بستری از کرم اصلاح بذارین یا اینکه قطرهای کمی از ترکیب روغن و رنگ غذا رو در آب بریزین. رنگ رو هم بزنین تا پخش شه. بعد تخم مرغ رو به مدت کوتاهی درون ترکیب بغلتانید تا طرح مرمری ایجاد شه. می تونین تنها بخشایی از تخم مرغ رو در این ترکیب بذارین تا طرح مرمری رو با رنگای مختلف بسازین. واسه این کار می تونین از انبر استفاده کنین و تنها بخشی از تخم مرغ رو درون ترکیب بذارین. اگه از کرم اصلاح استفاده می کنین، قبل از پاک کردن فوم اضافی، اجازه بدین تا تخم مرغ شما خشک شه. فراموش نکنین که اگه این ترکیب به شما و لباس تون برخورد کنه، لک اون باقی می مونه. پس مراقب باشین.

۲. سریع تر بغلتانید

از قاشق یا انبر استفاده کنین و تخم مرغ رو پس از قرار دادن در ترکیب رنگ، به سرعت از ظرف خارج کنین. روغن و آب باهم مخلوط نمی شن، واسه همین بخشی از پوست تخم مرغ رنگی می شه و بخشای دیگر بی رنگ باقی می مونن؛ پس حالت مرمری ایجاد می شه. پس از خشک شدن، بار دیگر اونو بغلتانید تا رنگا نورانی تر شن.

۳. تخم مرغا رو روی دستمال کاغذی بذارین تا خشک شن

با دستمال کاغذی به آرامی روی تخم مرغ ضربه بزنین تا رنگ اضافی رو جذب کنه. اگه می خواید تخم مرغ رو در رنگ دیگری بذارین، اجازه بدین که خشک شه.

۴. تخم مرغ رو نورانی تر کنین

پس از پایان کار و خشک شدن کامل تخم مرغ، دستمال کاغذی رو به کمی روغن مایع آغشته کنین و به آرامی روی سطح تخم مرغ بکشین تا نورانی تر شه.

۵. قبل از آماده شدن سفره هفت سین، تخم مرغ رو در یخچال بذارین

دور و بریا رو با اثر هنری خود متعجب کنین.

روش دوم: رنگ کردن تخم مرغ با فشار اسفنجی

 • پنج قطره رنگ غذا رو با چند قطره آب ترکیب کنین.
 • اسفنج رو به ترکیب رنگ آغشته کنین و اونو روی تخم مرغ فشار بدین.
 • صبر کنین تا خشک شه.
 • همین روند رو با رنگ دیگر هم تکرار کنین.
 • می تونین با رنگا و اسفنجای مختلف این کار رو تکرار کنین تا یک تخم مرغ رنگارنگ داشته باشین.

روش سوم: تخم مرغ توپ توپی

 • چندین برچسب توپ توپی رو روی تخم مرغ بچسبونید.
 • تخم مرغ رو برابر دستور راحت با رنگ دل خواه رنگ آمیزی کنین.
 • منتظر بمونین تا تخم مرغ خشک شه.
 • برچسبا رو به آرامی جدا کنین.
 • در آخر می تونین جای خالی برچسبا رو با رنگای مختلف رنگ آمیزی کنین یا اینکه اونا رو سفید کنین.

روش چهارم: تخم مرغ نورانی

 • تخم مرغ رو برابر میل خود رنگ آمیزی کنین. واسه پررنگ شدن می تونین کمی سرکه ی سفید به رنگ تون اضافه کنین.
 • با رنگای نورانی یا اکلیل روی سطح تخم مرغ رو بپوشونین یا اینکه کمی از اونو به ترکیب رنگ اضافه کنین.
 • اجازه بدین تا خشک شه.
 • حالا یک مجموعه کامل از تخم مرغای قشنگ واسه سفره ی هفت سین داره.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *